NISSAN SÜRÜŞ

Elif Bekfelavi’nin kaleminden yeni Nissan Qashqai

Kompakt crossover segmentinin yaratıcısı olarak kabul edilen Qashqai, 2007 yılında pazara sunulduğunda Nissan yöneticileri bile böyle bir başarı beklemiyordu herhalde. Japonya ve Avustralya’da Dualis adıyla bilinen araç, sadece yüksek yapılı bir araç arayanlar değil, C-segmenti müşterilerinden de pay çaldı.

NISSAN QASHQAI
NISSAN QASHQAI

2010 yılında makyajlanarak daha modern bir görüntüye kavuşsa da Qashqai tutukunları artık tamamen yenilenmiş bir model istiyorlardı. İlk gösterimi Londra’da yapılan ve daha sonra 2014 başında Brüksel Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni Qashqai, bu beklentilere başarıyla son vermiş görünüyor. automagg’ın web sitesinde en çok okunan haberlerin başında gelen Qashqai, Türk tüketicisi tarafından da merakla bekleniyordu.

NISSAN QASHQAI
NISSAN QASHQAI

KOMPAKT ÖLÇÜLER
2007 yılından beri tüm dünyada 2 milyonun üzerinde satılan ve Türkiye’de de 45 binin üstünde müşteriyle buluşan Qashqai, ikinci nesliyle birlikte daha cesur ve sportif bir tasarıma kavuşmuş durumda. Bunun yanında modele ilham veren bazı detaylar aynen korunmuş. Böylece ilk modelle çok farklı olmasına rağmen bakar bakmaz Qashqai olduğunu anlıyorsunuz. Önceki versiyona göre 20 mm daha geniş, 47 mm daha uzun ve 15 mm daha alçak olarak tasarlanan Qashqai, kompakt görüntüsünü de sürdürüyor. Yüksekliğinin 15 mm azalması, ilk bakışta kabine negatif etki yapar gibi düşünülmesine rağmen ön ve arka baş mesafesi 10 mm artırılmış.
Yeni Qashqai, V-motion ızgaranın etrafında şekillendirilen kaslı görüntüsüyle eskisine göre oldukça sportif görünüyor. Gösterişli ön tampon ve geniş çamurluklar sportif etkiyi artırırken, 19 inçe kadar varan jant seçenekleri de etkileyici görünüme büyük katkı sağlıyor.
Yeni Nissan Qashqai’de LED farlar kullanılmış. Bu farlar, daha beyaz ve canlı ışık üretmesinin yanında xenon farlara göre yüzde 50 daha az enerji tüketiyor. TAsarımın sportifliği sadece görüntüden ibaret değil. Nissan tasarımcıları görünmeyen kısımlarda da ciddi yeniliklere imza atmış. Aracın altının mümkün olduğunca düzleştirilmesi sayesinde aerodinamik olarak geliştirilen Qashqai, böylece hava sürtünme katsayısında da ciddi bir avantaj elde etmiş. Tabii bu da performans ve yakıt tüketimine olduğu kadar yüksek hızlarda yol tutuşa da etkisi olan bir geliştirme.
Aerodinamikten bahsetmişken, Qashqai’de ilk kez kullanılan bir başka yenilik de mevcut. Aktif aerodinamik kontrol olarak adlandırılan bu sistem, gerektiğinde radyatöre gelen hava akımını kapatarak Qashqai’nin aerodinamik etkinliğini daha üst seviyeye çıkarıyor. Ayrıca ağırlığın da azaltılmış olması aracın geneline pozitif etki yapıyor.

NISSAN QASHQAI
NISSAN QASHQAI

KALİTESİ ARTIRILMIŞ KABİN
Yeni Nissan Qashqai’nin kabine geçtiğinizde ilk dikkatinizi çeken algılanan kalitenin oldukça artırılmış olması. Yüksekliğin azaltılmış olmasının kabin genişliğine negatif bir etkisi yok. Aksine ön ve arka koltuklarda beklentilerinizi karşılayacak bir alan mevcut. Visia, Tekna, Black Edition ve Platinium olmak üzere dört ekipman seçeneğine sahip olan Qashqai’de sizi zengin bir donanım karşılıyor. Platinium paketli test aracımızda konfor ve güvenliğinizi artıracak birçok donanım bulunuyor. Ayrıca, günümüz kullanıcısı için ihtiyaç haline gelen teknolojik donanımlar da eksiksiz olarak sunuluyor. Orta konsolda yer alan 7 inçlik dokunmatik ekran sayesinde birçok işlevi kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. Teknolojik donanımlar güvenlikte de kendini gösteriyor. Şerit takip uyarı sistemi Platinium pakette standart olarak sunulurken; çevre görüş, kör nokta uyarı ve hareketli nesne algılama sistemleri ise Premium Pack ile birlikte alınabiliyor. Genel özellikleriyle konforlu bir araç olan Qashqai’nin süspansiyon darbe emişi degenel olarak başarılı. Fakat 19 inçlik jantlar ve dar yanaklı lastikler konfordan az da olsa çalıyor. 16 ve 17 inçlik lastiklere sahip versiyonlarda bu daha az hissedilecektir. Nissan Qashqai için gürültücü bir araç yorumunu yapmak yanlış olur ama bozuk yollarda süspansiyondan tıkırtılar gelebiliyor.

KENDİNİ KANITLAMIŞ MOTOR
Renault, Nissan ve Dacia modellerinde yer alan ve Türkiye’de çok sevilen 1.5 lt dizel motor seçeneği, yeni Qashqai’nin de kalbi durumunda. 1.2 lt turbo benzinli ve 1.6 lt dCi da çok başarılı motorlar ama en çok satan versiyon 1.5 dCi olacaktır. Ciddi bir geliştirme çalışmasına sokulan 110 HP’lik 1.5 lt turbo dizel motorun torku 260 Nm’ye ulaşmış. Motorun yapısındaki önemli değişiklikler sonucu daha sessiz çalışma ve titreşimde de azalma elde edildiği iddia ediliyor. Ayrıca ağırlık da azaltılmış. Tüm bunların sonucu olarak fabrika verisi yakıt tüketim değeri 3.8 lt/100 km’ye kadar indirilirken, CO2 emisyonu da 100 g/km’nin altına düşmüş. Pratikte 4.0 lt’nin altına düşmek zor osa da bizim test tüketimimiz 5.1 lt/100 km olarak gerçekleşti. Daha dikkatli bir kullanımla 5.0 lt/100 km’nin altına düşmek mümkün. 1.5 dCi motor, tork değerindeki 20 Nm’lik artış sayesinde daha fazla esneklik sunuyor. Alt devirlerden itibaren yeterli çekişi sunan motor, altı ileri manuel şanzımanla uyum içinde çalışıyor. Maksimum hızı 182 km/s ve 0-100 km/s hızlanması 11.9 sn olan Qashqai, tatmin edici bir performansa sahip. Genel olarak başarılı bir yol tutuşa sahip olan önden çekişli Qashqai, yüksek yapısına rağmen sürücüsünü tedirgin etmiyor. Direksiyon sisteminin tepkileri de oldukça başarılı. Yeni Nissan Qashqai’de dikkatimizi çeken bir başka özellik frenlerin etkinliği oldu. Kısaca, yeni nesil Nissan Qashqai’nin bir bütün olarak beklentileri tamamen karşılayacak bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.
Elif BEKFELAVİ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Nissan Qashqai 1.5 dCi Platinium
Fiyat 104.990 TL
Motor 1461 cc, 4 silindir, SOHC, 8V, turbo dizel
Güç 110 HP 4000 d/d
Tork 260 Nm 1750 d/d
0-100 km/s 11.9 sn
Maksimum hız 182 km/s
Şanzıman 6 ileri manuel
Yakıt tüketimi 3.8 lt/100 km
Emisyon 99 g/km
Ağırlık 1365 kg
Bagaj hacmi 430/1585 lt

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: