Yiğit Top yeni VW Amarok Canyon’u kullandı

Amerika gibi ülkeler için orta boyutlu pick-up (7 metrelik örnekler var) bizim için ise dev bir kamyonet olan Volkswagen Amarok, 2010 yılından beri üretiliyor. Walter de Silva’nın tasarımıyla VW’yi farklı bir sınıfa sokan araç Arjantin ve tabii ki Almanya’da üretiliyor. Aradan geçen dört yıl Amarok’u eskitemedi ama VW, bu aracı güncellemeye devam ediyor. (10 MAYIS 2014)

VW AMAROK CANYON

VW AMAROK CANYON

Nisan ayıyla birlikte ülkemizde de satışı başlayan yeni Amarok Canyon, sıra dışı görünümü ve özel aksesuarlarıyla sınıfındaki iddiasını daha da güçlendirme iddiasını taşıyor. Altı ileri manuel şanzımanlı versiyonuyla 95 bin 730 TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabilen Canyon’un en büyük özelliği 180 HP’lik bir kalp taşıması. Hem içinde hem de dış tasarımında göze batan yeniliklere sahip olan Canyon; özel koltuk kumaşı, ısıtmalı sürücü ve yolcu koltukları, ısıtmalı silecek başlıkları gibi farklılıklarıyla dikkat çekiyor. Ayrıca kabindeki turuncu detaylar da ilk bakışta fark ediliyor. Aracın dışındaki yenilikler ise daha da belirgin. Gövde rengi ön tampon ve yan aynalar ile Canyon tampon kiti, sportif roll bar ve parlak siyah yan basamak zaten sportif görünen Amarok’u iyice kaslı bir hale getirmiş. Ön sis farları, karartılmış stop lambaları ve Canyon’a özel 17 inç alüminyum alaşımlı jantlar gibi sportif tasarım öğeleri de standart olarak sunuluyor. Sürekli dört tekerlekten çekiş özelliği ve 2.0 lt BiTDI 180 HP motorla donatılmış olan Amarok Canyon, altı ileri manuelin yanında kullanma fırsatı bulduğumuz ve sınıfında tek olan sekiz ileri otomatik şanzımanla satın alınabiliyor.

DEVASA BOYUTLAR
Yazının başında da belirttiğimiz gibi Amerika gibi ülkeler için büyük sayılmayacak olan Amarok, Avrupalılar için ise devasa bir pick-up sayılabilir. 3095 mm’lik aks aralığı ile dikkat çeken aracın uzunluğu 5254 mm’ye kadar ulaşıyor. Peki, bu boyutlara sahip bir aracı şehir içinde kullanmak nasıl bir duygu? Öncelikle ilk anda tedirgin oluyorsunuz. Özellikle aynalarla birlikte 2228 mm’ye varan genişlik, dar yerlerden geçerken daha fazla dikkat etmenizi gerektiriyor. Bunun yanında alıştıktan sonra bu dev araca rahatlıkla hükmedebiliyorsunuz. Otomatik şanzımanın da etkisiyle şehir içindeki kullanım yorucu değil. 1.95 m’lik dönüş yarıçapı elbette bir otomobille kıyaslanamaz ama çok sıkıntı verdiği de söylenemez. Tabii park yeri bulmak ciddi bir sorun.

VW AMAROK CANYON

VW AMAROK CANYON

DAHA SPORTİF KABİN
Amarok Canyon’un kabinine geçtiğinizde, standart modelden daha sportif olduğunu hissediyorsunuz. Havalandırma ızgaralarının üstündeki turuncu kaplamaların yanında; direksiyon, vites topuzu ve koltuklarda da yine turuncu renkli dikişler kullanılmış. Tüm bu detaylar, maceracı bir araç içinde olduğunuzu sürekli hatırlatıyor. Zengin bir donanıma sahip olan Canyon; yol bilgisayarı, klimatronik klima, hız sabitleyici, CD ve MP3 çalarlı, bluetooth özellikli radyo gibi detaylarıyla konforlu sürüşler vaat ediyor. Bunun yanında birçok modern araçta görmeye alıştığımız dokunmatik ekran gibi teknolojik özellikler bulunmuyor. Kokpitin sert plastikten üretilmiş olması negatif bir özellik ama genel olarak malzeme kalitesi ve işçilik tatmin edici seviyede.
Canyon’un ön ve arka koltuklarında tatmin edici bir diz-baş mesafesi bulunuyor. Ayrıca birçok saklama alanı bulunması da fonksiyonelliği artırıyor. Genel olarak konforlu bir araç olan Amarok Canyon’un rahatlığını bozan tek unsur süspansiyon. Özellikle arka taraf, yüklü olmadığı zamanlarda bozuk yollarda zıplıyor. Ama bu sadece Amarok’un değil bu tip bütün araçların ortak problemi.
Canyon’u ticari amaçlarla ya da hafta sonu aktivitelerinde kullanmak isteyenler için 1552 mm’lik bir yükleme alanı uzunluğu mevcut. 692 kg’ye kadar ağırlık taşıyabileceğiniz Canyon, 2.52 metrekarelik bir yükleme kapasitesine sahip.

ARAZİ KABİLİYETİ
Amarok Canyon, güçlü motoru ve 4Motion akıllı dört tekerlekten çekiş sistemiyle arazi sürüşlerinde kendine çok güveniyor. Araç, 28º’lik yaklaşma ve 23.6º’lik uzaklaşma açılarıyla en eğimli arazilerde bile rahatlıkla hareket ediyor ve 500 mm yüksekliği ile suya gözü kapalı giriyor. Ayrıca uzun aks aralığına rağmen 23º’lik rampa açısıyla yolunuza çıkacak tüm engelleri aşma potansiyeline sahip. 45 derecelik rampa çıkış kapasitesi ve 49.7º’lik eğim açısı da CAnyon’un arazideki üstünlüğünü ispatlıyor. Tabii 420 Nm’lik tork da zorlu şartlarda en büyük yardımcınız oluyor. Ayrıca opsiyonel olarak, 1545 TL karşılığında mekanik arka diferansiyel kilidi satın almak da mümkün.

180 HP’LİK BiTDI MOTOR
180 HP güç üreten BiTDI motor, sekiz ileri otomatik şanzımanla birlikte iki tonun üstünde ağırlığa sahip olan Canyon’a yeterli bir performans kazandırıyor. 179 km/s maksimum hız ve 11.3 sn’lik 0-100 km/s hızlanma, bu tip bir araç için fazlasıyla yeterli. Diğer yandan, fabrika verisi 8.2 lt/100 km olsa da yakıt tüketimi 140 HP’lik kardeşinden oldukça yüksek. Testimiz sırasında az tüketmeye uğraşsak da 10.0 lt/100 km’nin altına inemedik.
Amarok Canyon’un yoldaki tavrına gelince, genel olarak sorunsuz yorumunu yapabiliriz. Diğer yandan sert arka taraf bozuk zeminlerde zıplayarak stabiliteyi azaltabiliyor. Net tepkileri olan direksiyon sistemi bu büyük araca hükmederken en büyük yardımcınız.
Sonuç olarak, yapılan değişikliklerle Amarok’un beğeni katsayısının arttığını söyleyebiliriz. Şehir içinde park probleminiz yoksa ve maceracı bir kişiyseniz tam size göre bir araç. Ayrıca yükleme avantajını da unutmamak gerekli.
Yiğit TOP

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Volkswagen Amarok Canyon 2.0 BiTDI A/T
Fiyat 103.070 TL
Motor 1968 cc, 4 silindir, DOHC, 16V, turbo dizel
Güç 180 HP 4000 d/d
Tork 420 Nm 1750 d/d
0-100 km/s 11.3 sn
Maksimum hız 179 km/s
Şanzıman 8 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 8.2 lt/100 km
Emisyon 216 g/km
Ağırlık 2070 kg
Yükleme alanı 2.52 m2

(Visited 373 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş