Harika Japon: Mazda3

Harika Japon: Mazda3

25 Ağustos 2014 Kapalı Yazar: automagg

Türk kullanıcısı ile Mazda markası arasında 90’ların başında özel bir bağ oluşmuştu. Hatırlarsanız yollarımız 323 ve 626’larla doluydu. Hatta Mazda’yla ilk olarak Ali Bacıoğlu’nun 626’sına binerek tanışmıştım. Kısaca, beş kez Türkiye Ralli Şampiyonu olmuş bir isim dahi bu Japon markasını tercih edebiliyordu. Fakat daha sonra Mazda trendi yavaş yavaş düşüşe geçti hatta yok olma noktasına kadar geldi. Bunda distribütör değişikliği döneminden ziyade Japon markanın yetersiz ürün gamının da etkisi vardı.

MAZDA3

MAZDA3

Honda ve Toyota gibi rakipler daha iddialı modellerle yollarımızı dolduruken, Mazda da unutulmaya başladı. Aslında çok da haksızlık etmemek lazım, spor otomobil tutkunları için MX5 ve RX8 gibi modeller oldukça heyecan vericiydi ama bu modellerin satışları elbette yüksek olamazdı. Diğer yandan, Ford Focus platformu kullanan bir önceki nesil Mazda3 de iyi bir otomobildi fakat 2003’de başlayan üretim haddinden fazla uzun sürdü ve yapılan makyaj çalışmaları dahi, modern rakipleri arasında eski görünmesine engel olamadı. Mazda’nın atağa kalkacağının asıl sinyali ise 2007’de üretilmeye başlayan küçük sınıftaki Mazda2 oldu. Ülkemizde de satılan ve bir türlü hak ettiği değeri göremeyen Mazda2, Türk kullanıcısının garip bir şekilde dizel otomobillere olan hastalığının kurbanı oldu denilebilir. Daha sonra CX5, Mazda6 ve kullanma fırsatı bulduğumuz yeni Mazda3 ile birlikte, Japon markanın güncel ürün gamının fazlasıyla iddialı olduğunu söyleyebiliriz. Bu otomobiller tek başına incelendiğinde çok başarılı özelliklere sahip oldukları görülüyor. Fakat Türkiye pazarına uygunluk önemli bir sorun. Vergi sistemimiz ve dizele olan yoğun talep, aslında çok iyi ürünleri kaçırmamıza neden oluyor. Mazda CX5’de dizel var fakat 2.2 lt hacminde ve vergi dezavantajı yaşıyor. Mazda6 ise sadece 2.0 lt benzinli motorla ülkemize geliyor. Mazda3’de de benzer bir problem var. Sedan ve HB modeller sadece 1.5 lt’lik benzinli motor seçeneğine sahip. Mazda, bu otomobillerin yakıt tüketim değerlerinin çok düşük olduğunu iddia ediyor ama bakalım Türk tüketicisinin bunu anlaması ne kadar sürecek?

ÜÇ DONANIM SEÇENEĞİ
Mazda3, sedan ve HB olmak üzere iki gövde seçeneği ile ithal ediliyor. Motion, Reflex ve Power donanım seçeneklerine sahip olan otomobilin tek motor seçeneğiyse 1.5 lt’lik benzinli. Bu motor, altı ileri manuel ve altı ileri otomatik şanzıman seçenekleriyle satın alınabiliyor. Ülkemizde satılan en uygun fiyatlı Mazda3 HB olan manuel şanzımanlı Motion donanım paketinin fiyatı 60 bin 600 TL’den başlıyor. Test otomobilimiz gibi Power donanımına sahip olan araçlar ise 72 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Power donanım paketinde manuel şanzıman alınamıyor. 72 bin TL’lik fiyat, benzinli bir kompakt için yüksek olmakla birlikte donanım çok zengin.

MAZDA3

MAZDA3

GENİŞ KABİN
Mazda3, 2700 mm’lik aks aralığıyla geniş bir kabin vaat ediyor. Gerçekten de ön ve arka koltuklardaki oturma alanı başarılı. Sadece arka kapı camının yükselen tasarımı nedeniyle arka koltuklardaki ferahlık hissi azalıyor. Mazda3, sürüş pozisyonu keyifli otomobillerden biri. Boyunuz ne olursa olsun direksiyon ve koltuğu kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca tüm kumanda birimlerinin elinizin altında olması olumlu bir özellik. Mazda tasarımcıları, orta konsolda vites kolunun arkasına dairesel bir kumandaya yer vermiş. Bu kumanda birimiyle navigasyon ve multimedya birimindeki birçok bilgiyi görüntüleyebiliyorsunuz. Böylece, kabinde buton ve düğme kirliliği yaratılmamış. Otomobilin kabini son derece kaliteli materyallerle kaplı. Hatta son dönemdeki en iyi Japon kabinlerinden biri diyebiliriz. Mazda3’in 364 lt’lik bagaj hacmi, sınıfının en genişi olmasa da kompakt bir HB için yeterli kabul edilebilir.

DİZEL MOTOR YOK
Türkiye bir dizel ülkesi haline geldi. Yılda 10 bin km yapmayanlar bile moda diye dizel otomobil satın alıyor. Bu nedenle Mazda3, az yakıt tükettiği iddia edilse de daha en baştan çok satma şanzını kaybediyor. Ama şunu söylemek gerekir ki, burada kaybeden tüketici oluyor çünkü Mazda3, benzinli versiyonuyla da son derece iyi bir otomobil. Öncelikle direksiyon hissi ve virajlı yollardaki tavrı oldukça eğlenceli. Otomobilin yol tutuşu motorunun üstüne çıkıyor. Peki, Mazda’nın 1.5 lt’lik atmosferik motorda ısrarı doğru bir karar mı? Öncelikle bu motorun olukça teknolojik özellikler içerdiğini söylemek gerekli. Özellikle sıkıştırma oranı çok yüksek. Bunun yanında düşük hacimli ve aşırı beslemeli benzinliler gibi akıcı bir sürüşe sahip değil. Otomobli yürütmek için devirli kullanmak gerekiyor ve bu da tüketimi artırıyor. 150 Nm’lik tork 1.3 tonluk otomobil için yeterli değil. 1.2 lt’lik turbo benzinlilerin 190 Nm civarında olduğu düşünülürse Mazda’nın da bu tür bir motora ihtiyaç duyduğu kesin. Ayrıca bu 1.5 lt’lik motor sadece Türkiye’de 120 HP olarak geçiyor ve Avrupa’da 100 HP olarak satılıyor. Açıkçası 120 HP gibi hissettirmediğini söyleyebiliriz. Altı ileri otomatik şanzıman motorla uyumlu çalışıyor ve sarsıntısız geçişlere sahip. Diğer yandan 5.5 lt/100 km olarak açıklanan ortalama tüketim değeri fazla iddialı. Biz test sürüşümüzde 7.7 lt/100 km’lik bir değer elde ettik. Bu değer de bizce benzinli ve otomatik şanzımanlı bir otomobil için çok yüksek değil ama 5.5 lt/100 km’lik ortalamayı yakalamak çok zor gözüküyor. Sonuç olarak Mazda3 çok iyi bir otomobil ama daha akıcı sürüş için küçük hacimli ve turbo bir motora ihtiyaç duyuyor.
Mert YILMAZ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Mazda3 HB 1.5 A/T Power
Fiyat 73 bin 100 TL
Motor 1496 cc, 4 silindirli, DOHC, 16V
Güç 120 HP 6000 d/d
Tork 150 Nm 4000 d/d
0-100 km/s 11.7 sn
Maksimum hız 181 km/s
Şanzıman 6 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 5.5 lt/100 km
Emisyon 129 g/km
Ağırlık 1306 kg
Bagaj hacmi 364 lt

(Visited 1.304 times, 1 visits today)