HONDA SÜRÜŞ

Honda CR-V 1.6 dizel sürüş izlenimi

Honda deyince aklınıza ne geliyor? Yüksek devirli, atmosferik motorlar öyle değil mi? Litre başına 100 HP’yi rahatça geçen, 8000-9000 d/d çeviren Honda motorlarını çok özleyeceğiz. Devir küçük hacimli ve aşırı beslemeli motorların devri ve bir mühendislik markası olan Honda da çağa ayak uydurmak zorunda.

HONDA CIVIC 1.6 i-DTEC
HONDA CIVIC 1.6 i-DTEC

Tabii sadece benzinliler için konuşmuyoruz. Artık bütün büyük markaların küçük hacimli dizelleri de var. Olmayanlar ise ortak kullanıma yöneliyor.

HONDA VE DİZEL
Aslında bakılırsa, Honda ve dizel kavramlarının bir araya gelmesi bile otomobil tutkunlarının alışık olmadığı bir durum. Japon marka, dizel konusunda yeni değil ama 2.2 lt’lik dizeli ile özellikle ülkemizde (vergi dezavantajı) pek tutulmadı. Fakat artık işler değişiyor. Civic HB ile tanıştığımız Earth Dreams teknolojili 1.6 lt dizel motor artık CR-V gövdesini de süslüyor.
Açıkçası, CR-V 1.6 i-DTEC modeli sadece manuel şanzımanlı olarak satılacağı için ilk başta şansının fazla yüksek olmadığını düşünmüştüm. Fakat Türkiye SUV segmenti toplam satışlarında manuelin tercih edilme oranı yüzde 60’lara kadar ulaştığı için durum pek de düşünüldüğü gibi değil. Aslında manuel şanzımanlı SUV’ların satışlarının artması, sadece tüketici tercihine bağlanamaz. Küçük hacimli benzinli ve dizel motor sunan ve iyi satış rakamları yakalayan Hyundai ve Kia gibi markalar bu oranın yükselmesinde çok etkili oldu. Kendi adıma hâlâ otomatik şanzımanın SUV segmenti için önemli bir artı puan olduğunu düşünüyorum. Antalya’da gerçekleştirilen basın lansmanında Honda’nın 1.6 lt dizel motor için otomatik şanzıman geliştirdiği açıklandı ama bir yıl gibi kısa vadede böyle bir yenilik olacağını söylemek yanlış olur. Geçtiğimiz ay, 2.0 lt benzinli motorlu Honda CR-V için detaylı bir sürüş izlenimine imza attığımız için aracın detaylarından fazla bahsetmeyeceğiz ve dizel motora odaklanacağız. Dream, Premium ve Elegance adı verilen üç farklı donanım paketine sahip olan Honda CR-V 1.6 i-DTEC, binek otomobil tüketimi ve performansını bir SUV’un fonksiyonelliği buluşturma iddiasını taşıyor. Başlangıç fiyatları 80 bin 900 ila 92 bin 900 TL arasında değişen CR-V 1.6 dizel, sadece önden çekişli olarak satılıyorHonda Türkiye, 2013 yılının kalanında 800 adet, 2014’de ise 4200 adet CR-V 1.6 dizel satmayı hedefliyor. Hedef yüksek gibi görünmekle birlikte, automagg.com’da yayına koyduğumuz 1.6 i-DTEC haberinin iki günde binlerce kişi tarafından okunması ve en çok okunan haberler sıralamasına tepeden girmesi, ilginin ne derece yoğun olduğunu gösteriyor. Yeni CR-V’nin benzinli versiyonuyla şimdiye kadar 180 adet satıldığını söylersek, dizele olan ilginin yoğunluğu daha da iyi anlaşılıyor.

HONDA CIVIC 1.6 i-DTEC
HONDA CIVIC 1.6 i-DTEC

KÜÇÜK MOTOR VE 1.5 TON AĞIRLIK
Peki, CR-V bu yüksek satış hedefini tuttumak için yeterince iyi mi? Daha doğrusu 1.6 lt’lik motor 1.5 tonluk gövdeyi rahat taşıyor mu? Hafifletilmiş motor ve iki tekerlekten çekişli aktarma sisteminin beraber kullanılmasıyla, 2.2 lt dizel CR-V ile karşılaştırıldığında 116 kg daha hafif olan 1.6 i-DTEC, 300 Nm torkuyla gövde ağırlığıyla çok rahat baş ediyor. Alt devirlerden itibaren yüksek bir çekiş gücü olan motor, 2000 d/d’den itibaren adeta şahlanıyor. Doğal olarak Civic HB’den daha ağır olan CR-V’de motorun zorlanmaması için şanzımanın son dişli oranında değişiklik yapılmış. Fabrika verilerine bakıldığında, 11.2 sn’lik 0-100 km/s hızlanma ve 182 km/s’lik maksimum hızın fazlasıyla yeterli olduğu görülüyor. Gerçek dünyada da durum farklı değil. Esnek bir karakteri olan motor, altı ileri şanzımanın uygun oranlarıyla birleşince tatmin edici bir performans ortaya çıkıyor. Yüksek tork, çok fazla vites değiştirmeyi gerektirmediği için trafik çok sıkışık değilse otomatik şanzımanı aramıyorsunuz. Motorun gövdeyi çok rahat taşıdığından bahsettik ama önemli bir soru daha var: Yakıt tüketimi sahip olan araçta, fabrika verisi ortalama tüketim 4.5 lt/100 km (18 inç jantlı versiyonlarda 0.2 lt/100 km daha fazla) olarak veriliyor. Ön konsolun solunda yer alan Econ butonu dahi bu aracın niçin üretildiğini ispatlıyor. Econ butonuna bastığınızda, klimadan ve motor yönetim sistemine kadar tüm detaylar minimum tüketim için çalışıyor. Fabrika verisinin yanında, pratikte de benzer bir tüketim söz konusu. Testimiz esnasında 6.0 lt’yi geçmedik ki, bu 1.5 tonluk bir araç için oldukça başarılı bir değer.
Dikkatli bir kullanımla 5.0-5.5 lt/100 km civarında yolculuk etmek mümkün. Bu veriler, insanların neden yoğun olarak dizeli beklediğini de ispatlıyor. Kısaca, dizel motor hem performans hem de tüketim anlamında CR-V için mükemmel bir seçenek olduğunu ispatlıyor. 1.6 dizel motorlu versiyon, dört tekerlekten çekişli değil. Yoğun kış şartları olan bir bölgede yaşamıyorsanız gerek de yok zaten. Yumuşak ve konforlu bir yapısı olan CR-V, virajlı yollarda yatmaya meyilli ama izinden kolay kolay çıkmıyor. Dream versiyonunda bile zengin donanımdan bahsettik ama fiyat/donanım oranı en kritik sorulardan biri. Elegance donanımlı 1.6 dizel ile yine aynı donanıma sahip olan 2.0 lt benzinli arasında sadece 5200 TL fark var ki, iki motor arasındaki vergi uçurumunu düşününce daha fazlasını beklerdik. 2.0 lt modelin dört tekerlekten çekişli ve otomatik şanzımanlı olması bile aradaki bu farkı karşılayacaktır. Yine de 1.6 i-DTEC Dream’in 80 bin 900 TL’lik fiyatının makul olduğundan bahsedilebilir.
Mert YILMAZ

Model: Honda CR-V 1.6 i-DTEC Dream
Fiyat: 80.900 TL
Motor: 1597 cc, 4 silindir, DOHC, 16V, turbo dizel
Güç: 120 HP 4000 d/d
Tork: 300 Nm 2000 d/d
0-100 km/s: 11.2 sn
Maksimum hız: 182 km/s
Şanzıman: 6 ileri manuel
Yakıt tüketimi: 4.5 lt/100 km
Emisyon: 119 g/km
Ağırlık: 1536 kg
Bagaj hacmi: 589/1146 lt

Similar Posts

4 thoughts on “Honda CR-V 1.6 dizel sürüş izlenimi
  1. Bu kasa ile hava ile giden araba olsa tutmaz bence biran önce bir önceki kasaya geçmelisiniz

  2. inceledim meslekçi olarak beğendim bağaj malzeme dizayın iyi hele krom malzeme çok yakışmış hondaya göre fiyat çok fazla bizim ülkemizde nedense vatandaşı kaz görüyorlar dört dörtlük donanımı yok o fiyata göre donanımlısı 110 olsa alırdım saygılarımla

  3. 04/10/2015 tarihinde aracı inceledim, araç fena değil fakat fiyatı çok yüksek, diğer seçeneklerle kıyasladığımda bu aracın orta segmentinin değeri 110.000 tl gibi olması lazım,ama 147.000 tl den satışa çıkmış, çok yüksek bir fiyat

Comments are closed.