Honda CR-V’nin dördüncü nesline merhaba

1996 yılından beri yollarda olan Honda’nın kompakt SUV’u CR-V’nin tamamen yenilenen dördüncü nesli, geçtiğimiz mayıs ayının sonunda Türkiye’de de satışa sunuldu. Honda tutkunları tarafından 1.6 lt dizel motorla beklenen CR-V, şimdilik sadece 2.0 litrelik benzinli motorla satılıyor.

HONDA CR-V

HONDA CR-V

Lifestyle ve Executive versiyonları bulunan yeni CR-V’nin fiyatları 95 bin 700 TL’den başlıyor. Ekstra güvenlik paketli Executive versiyonda ise fiyat 112.550 TL’ye kadar çıkıyor. Bir pakete neden 6500 TL’nin üstünde para ödeyeyim diye düşünüyorsanız, bu pakette çarpışma hafifletici fren sistemi, uyarlanabilir hız sabitleyici ve şerit koruma destek sistemi olduğunu belirtmek gerekli. Çarpışma hafifletici sistem, Volvo modellerine benzer bir şekilde çalışıyor. Otomobilin önünde bulunan radar, öndeki araçla azalan mesafeyi fark ediyor ve yaklaşan çarpışma olasılığını değerlendiriyor. Sürücüyü önce sesli ve görüntülü olarak uyaran sistem, yumuşak bir fren desteği ve gerilen emniyet kemeriyle yaklaşan çarpışmayı bir kez daha haber veriyor. Çarpışmanın kaçınılmaz olduğunu anladığında ise üçüncü defa harekete geçiyor. Sert bir fren ve aynı anda gerilen emniyet kemeri çarpışmanın olumsuz etkilerini minimum düzeye indiriyor. Kısaca, 106 bin TL’lik Executive paketin üstüne 6500 TL civarında ödeyerek bu sisteme sahip olmak mantıklı görünüyor. Bir önceki nesil modellere kadar tüm üreticiler yeni otomobillerini daha büyük ve geniş olarak tasarlıyordu. Yakın zaman öncesine kadar iş öylesine çığırından çıktı ki, 10 yıl evvelinin orta sınıf otomobilleri, günümüzün küçük sınıf sedanlarıyla neredeyse aynı boyda olmaya başladı. Bunun yanında artan ağırlıklar, tüketim ve emisyon sorunlarını beraberinde getiriyordu. Sadece silindir hacimlerini küçültmekle başarıya ulaşılamayacağını düşünen mühendisler, fazla ağırlıklardan da kurtulmayı hedeflediler. Artık tüm yeni modeller, kabin genişliğinden ödün vermeden eskisinden biraz daha kompakt olarak tasarlanıyor. Honda CR-V de bu akıma uyan modellerden. Otomobilin yüksekliği, iç hacimde herhangi bir daralma olmaksızın, eski modele oranla 30 mm azaltılmış. Bunun yanında bagaj hacminde 147 lt’lik bir artış söz konusu. Yepyeni bir tasarıma kavuşan CR-V, etkileyici bir SUV olmayı sürdürüyor. Kabinde ise yeni Civic gibi modellerin aksine sade ve klasik bir hava mevcut. Tipik bir Japon otomobili olduğunu hissettiren CR-V’de tüm detaylar yerli yerinde ve kolayca ulaşabileceğiniz şekilde tasarlanmış. Ön ve arkadaki hareket alanı bu tarz bir araçtan bekleneceği üzere oldukça yeterli. Tamamen konfor odaklı olarak tasarlanmış CR-V, oldukça yumuşak bir araç. Direksiyon hissinden süspansiyona kadar bu yumuşaklığı her detayda hissediyorsunuz.

HONDA CR-V

HONDA CR-V

2.0 LT BENZİNLİ MOTOR
Honda CR-V’nin hak ettiği satış rakamlarına ulaşmasının önündeki tek engel, şimdilik dizel motordan yoksun oluşu. 2.0 lt atmosferik, benzinli motor ve beş ileri otomatik şanzıman birlikteliği, günümüz için yeni özellikler sayılmaz. Eski versiyona göre 5 HP kuvvetlenen motor, 155 HP gücü ve 192 Nm torkuyla elinden geleni yapsa da benim gibi benzinli tutkunları bile bu tarz bir araçta daha fazlasını arıyor. Dizellerin yüksek torku, ağırlığı 1.6 tonu geçen SUV’larda daha esnek sürüşlere olanak tanıyor. 2.0 lt turbo dizellerin tokunun 400 Nm civarına dayandığı günümüzde, CR-V’nin atmosferik benzinli motorunun yapabilecekleri sınırlı. 182 km/s’lik maksimum hız ve 12.3 saniyelik 0-100 km/s hızlanma kağıt üstünde yeterli görünse de otomobilin canlı bir yapısı olduğu söylenemez. Tipik bir Honda olarak devirli kullandığınızda tatmin edici hale geliyor ama o zaman da yakıt tüketimini kontrol etmek imkansızlaşıyor. Ağırlığı 1.4 tona yaklaşan Civic HB’yi rahatça taşıyan Honda’nın yeni 1.6 lt dizel motoru, 300 Nm torkuyla CR-V için de uygun olacaktır ama bu motorun da CR-V’de görev yapabilmesi için otomatik şanzımana ihtiyacı var. Yeni CR-V’de eskisi gibi konvansiyonel beş ileri otomatik şanzıman kullanılmış. Motosikletlerinde dahi çift kavramalı şanzıman sunan Honda’nın yeni nesil bir otomatiğe geçme zamanı geldi gibi görünüyor. Önceki versiyonla benzer performans verilerine sahip olan motorun yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu düşürülmüş. Yeni CR-V’nin yapılan iyileştirmelerle ortalama yakıt tüketiminin 7.7 lt’ye ve CO2 salımınıa yüzde 7 iyileştirilerek 179 g/km’ye düşürüldüğü açıklanıyor. Motorda yapılan değişikliklere ek olarak vites oranlarının da değiştirilmesiyle birlikte, yeni CR-V’de Econ modu da bulunuyor. Bu sistem, yakıt tasarrufu sağlamak için şanzımanı, klimayı ve hız sabitleme sistemini ayarlayarak yakıt ekonomisini artırmayı amaçlıyor. Tüm bu verilere rağmen yaptığımız test sürüşünde 10.0 lt/100 km’nin altına inemediğimiz CR-V’nin ekonomik olduğunu söylemek zor. 1.6 ton taşıyan 2.0 lt’lik benzinli, atmesferik bir motordan daha fazlasını beklemek de haksızlık olur zaten. CR-V’nin yumuşak bir yapısı olduğundan bahsetmiştik. Harekete duyarlı elektrikli bir direksiyon kullanılmasına rağmen performanslı kullanımda hafif hissettiriyor. Yumuşak süspansiyon oldukça konforlu, virajlarda yana yatma eğilimi olmasına rağmen yol tutuş için de tatmin edici yorumunu yapabiliriz. Frenler de yeterince güçlü ve bu ağır aracı rahatlıkla dizginleyebiliyor. Normal şartlarda önden çekişli olarak ilerleyen CR-V, ihtiyaç olduğunda torkunu arka lastiklere de iletebiliyor. Kış koşulları ve hafif arazi şartlarında başarılı olabilecek sistemden ciddi bir arazi performansı beklememek gerekli. Zaten günümüz SUV kullanıcılarının da böyle bir beklentileri yok. Yeni CR-V’nin yumuşak karnı şimdilik motoru. Sunduğu diğer özellikleriyle kullanıcısını şımartan CR-V, tüketim ve akıcı sürüş açısından 2.0 lt ve altı bir dizel motora ihtiyaç duyuyor.
Mert YILMAZ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model: Honda CR-V Executive 2.0
Fiyat: 106.000 TL (güvenlik paketi 6550 TL)
Motor: 1997 cc, dört silindir, DOHC, 16V
Güç: 155 HP 6500 d/d
Tork: 192 Nm 4300 d/d
0-100 km/s: 12.3 sn
Maksimum hız: 182 km/s
Şanzıman: 5 ileri otomatik
Yakıt tüketimi: 7.7 lt/100 km
Emisyon: 179 g/km
Ağırlık: 1593 kg
Bagaj hacmi: 589/1146 lt

(Visited 103 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş