MERCEDES YAZARLAR

Küçük motorlu büyük Mercedes

Serkan_Yazici_1Geçenlerde bir iş için İstanbul’daydım. Mert’le de buluştuk, uzun zamandır bana site ve e-dergi projesinden bahsediyordu. Yayına başlamasına çok sevindim, siteyi inceledim ve çok beğendim. Tabii bu sitede yazı yazmadan da olmazdı. Hem Mert’e söz vermiştim hem de doğruların anlatıldığı mecralara çok ihtiyaç var diye düşünüyorum.

Benim işim tabii ki yazmak değil ama otomobilleri ve motorsporları dünyasını hissettiğim kadarıyla dile getirmeye çalışacağım. Öncelikle basın dünyasından biraz kısa olarak bahsetmek istiyorum. Aktif olarak yarıştığım dönemde yaşanan eksiklikleri basının hiç dile getirmediğine çok şahit oldum. Bugün motorsporlarının düştüğü durumda basının da çok hatası var. Basın doğruları yazmayınca halkın da olan bitenden haberi olmuyor doğal olarak. O nedenle Mert’e ilk tavsiyem bu oldu, sonuçları ne olursa olsun okuyucuya doğru bilgi vermek gerekli. Bir de tabii uzman basın mensuplarına ihtiyaç var. İlk yarışmaya başladığım dönemden beri Atıl Atılgan, Mert Yılmaz, Yiğit Top, Gürkan Çağlar gibi isimlerin bu spora ve otomobillere ne kadar aşık olduğunu gördüm. Bu tip isimlerin çoğalması gerekli. İki yarış seyredip, üç değişik otomobil kullanmakla otomobil gazetecisi olunmuyor maalesef.
Gelelim asıl konumuza. Mert’le buluştuğumuzda altında bir Mercedes test otomobili vardı. Bana otomobilin teknik özelliklerinden hiç bahsetmeyeceğini, sadece ne hissettiğimi merak ettiğini söyledi. E-Sınıfı olduğunu tabii ki anladım ama arkasına bakmadığım için E 180 mi E 250 mi hiç dikkat etmedim. Motoru çalıştırır çalıştırmaz benzinli olduğu kulağıma geldi. Derinden gelen hoş bir sesi vardı. Eski Amerikan otomobilleri gibi direksiyonun arkasında olan vites topuzunu D’ye getirdim ve başladık İstanbul sokaklarında dolaşmaya. Otomobil tipik bir Mercedes olduğunu hemen hissettiriyordu. Çok konforlu bir süspansiyon, zengin donanım, çok gösterişli olmayan sade ama seçkin görünüşlü bir kabin… Trafik sıkışık olmasına rağmen keyifli bir yolculuktu. Uzun zaman yarışmış biri olarak zaten sokaklarda hızlı otomobil kullanmam, ayrıca böyle bir otomobille buna ihtiyaç da yok. Ama kısa bir deneme fırsatım olduğu için otobana da çıktık. Gaza bastım, otomatik şanzıman önce bir vites ufalttı ve otomobil başladı hızlanmaya. İnsanın nefesini kesen bir hızlanma değildi ama fazlasıyla yeterli olduğunu düşündüm. Yüksek hızda direksiyon hissi çok başarılıydı. Yarışmaya arkadan itişli otomobillerle başladığım için bu tarz modelleri çok severim. Ama dediğim gibi bu büyük bir otomobildi ve açıkçası eğlenmekten çok insana huzur içinde yolculuk etme duygusu veriyordu. Bu nedenle, ESP sistemini kapatıp otomobili kaydırmayı falan hiç düşünmedim. Yine de aldığım his virajlı yollarda da cüssesine göre çok rahat kontrol edileceğiydi. Bir-iki saatlik bir İstanbul turundan sonra otomobili Mert’e teslim ettim ve o giderken arkada E 180 yazdığını gördüm. Daha sonra internette araştırdığımda bu otomobilin Türkiye’ye yeni geldiğini ve silindir hacminin sadece 1.6 lt olduğunu okudum. Ama turbo sayesinde 156 HP güç üretebiliyordu. İnanın E 180’i kullandığımda 1.6 lt olduğunu hiç düşünmedim. Sesinden dört silindirli olduğu belliydi ama bu kadar küçük hacimli olmasını hiç beklemiyordum. Gerek torku gerekse de gücüyle eskinin 2.0 lt modellerinden daha performanslıydı. BMW’nin de 5-Serisi’nde 1.6 lt turbo motor kullandığını ve o otomobilin de Türkiye’ye yeni geldiğini de automagg’da okudum. Teknolojinin geldiği noktayı takdir etmemek mümkün değil. Yeni modeller hem performanslı hem de çok daha az tüketiyor. Uzun zaman 2.0 lt turbo WRC otomobillerle yarıştığım için WRC’lerin 1.6 lt’ye düşürülmesini de yadırgamıştım. Kullanma fırsatım olmadı ama yeni nesil WRC’ler de oldukça hızlı. 2.0 lt’lere hiç gerek olmadığını ispatladılar. Bu arada bir dönem yarıştığım Hyundai’nin yeni bir WRC yaptığını biliyorum. i20 WRC’yle Dünya Ralli Şampiyonası’na ayrı bir renk gelecektir. Neyse motorsporları dünyasına bir dahaki yazılarımda değinirim. Automagg’da buluşmak üzere…

Similar Posts