Merak ettiğiniz kadar var: Peugeot 2008

Merak ettiğiniz kadar var: Peugeot 2008

8 Ekim 2013 Kapalı Yazar: automagg

Yazının hemen başında sonucu belli edeyim mi? Son zamanlarda kullandığım en iyi Peugeot. Daha önce eleştirdiğimiz birçok Fransız hastalığını 2008’de bulamadım zaten aramadım da. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de satışına başlanan 2008, 208 ile başarılı şekilde başlatılan ürün atağı dinamiği içinde yer alıyor ve Peugeot’yu yeni bir sınıfa sokuyor.

PEUGEOT 2008

PEUGEOT 2008

1.2 lt VTi 82 HP, 1.6 lt HDi 92 HP ve 1.6L VTi 120 HP olmak üzere üç motor seçeneği, manuel ve otomatik şanzıman versiyonları ile Türk tüketicisinin beğenisine sunulan otomobil, yakında e-VTi motor seçeneğine de kavuşacak.
Fransız aslanının şehir crossover’ı, belki vatandaşı Renault Captur gibi geniş kişiselleştirme seçenekleri sunmuyor ama şık göründüğü kesin. Bu arada ben bu tarz otomobillere SUV denilmesine karşıyım. Bir otomobilin SUV olabilmesi için en az bir modelinde dört tekerlekten çekiş versiyonu olması gerektiğini düşünüyorum. Peugeot, 2008’e ‘Grip Control’ adlı bir çekiş sistemi koymuş ama her motor ve şanzıman seçeneğinde alınamıyor.

YENİ TARZ PEUGEOT KABİNİ
İlk olarak 208’de karşımıza çıkan ve 308’de de göreceğimiz yenilikçi sürüş mahalli stratejisi 2008’de de yerini almış. Küçük direksiyon simidi ve göz hizasına konumlandırılan gösterge paneli ilk anda dikkat çekiyor. Fakat direksiyonun benim gibi uzun boylular için bile göstergeleri biraz perdelediği gerçeğini unutmamak gerekli. Direksiyon simidinin hem ileri-geri hem de yukarı-aşağı ayar seçenekleri mevcut. İsterseniz göstergeleri perdelemeyebilir ama bu kez de istediğiniz sürüş pozisyonunda olmuyor. En azından ben çok aşağıda kalan direksiyon simitlerini sevmiyorum. Kokpitin genel tasarımı oldukça modern görünse de eski Peugeot modellerine de göndermeler yapıyor. Bu, benim gibi klasik modelleri sevenler için hoş bir özellik. Ayrıca markanın bir tarihi olduğunu göstermesi açısından da olumlu. 2008’in hem ön hem de arka koltukları genişlik açısından sıkıntı yaratmıyor. Özellikle ön taraf oldukça ferah. Ayrıca uzun cam tavan da ferahlığı artırıyor. Yeni bir özellik değil ama kendi kendine park eden otomobilleri seviyorum. 2008’de de ‘park assist’ donanımının oluşu artı bir puan. Çocuklarıma direksiyona dokunmadan bir park şovu yaptığımı itiraf ediyorum. Bana büyücüymüşüm gibi bakışlarını asla unutamayacağım.
Test otomobilimiz Allure donanım seviyesinde olduğu için donanımı oldukça zengindi. Bu da konforu artıran özelliklerden. Gösterge panelinin mavi LED’li çerçeveleri ve yumuşak mavi bir ambiyans ışığı yayan panoramik cam tavan da otomobilin dikkat çeken ayrıntılarından. Ön panelde yer alan yedi inçlik dokunmatik ekran farklı fonksiyonlara kolayca erişim sağlıyor. Radyo, Bluetooth telefon kiti, USB bağlantısı veya audio streaming modunda müzik dosyalarının çalınması, yol bilgisayarı ve navigasyon işlevlerinin dokunmatik olarak kontrol edilmesi, kabini buton kalabalığından kurtarmış. Ayrıca JBL markalı müzik sisteminin ses kalitesi de çok başarılı.

PEUGEOT 2008

PEUGEOT 2008

TÜKETMİYOR KOKLUYOR
HDi motorlu bir Peugeot için az yakıyor demek saçma aslında. 92 HP’lik 1.6 lt e-HDi güç ünitesi de kendinden bekleneni yapıyor. Auto6R adlı otomatikleştirilmiş şanzıman eski nesillere göre oldukça ilerleme kaydetmiş. Artık vites değişikliklerinde çok daha az yığılma yapıyor. Ayrıca pratikte manuel bir şanzıman olduğu için yakıt tüketimine pozitif katkısı da büyük. Çoğu kişi start/stop sistemlerini sevmiyor. Ben tam aksini düşünüyorum. PSA’nın sistemi ise piyasadaki en iyilerinden. Stop etmek için otomobilin tamamen durmasını beklemiyor ama güvenliği de tehlikeye düşürmüyor. Ayrıca motorun ne kadar süreyle stop ettiğini göstermesi de olumlu bir özellik. Testimiz sırasında, bir saatlik sıkışık İstanbul trafiğinde 17 dakikalık bir değer elde ettik. Bu da tüketime ne kadar pozitif etki ettiğini ispatlıyor.
Peugeot 2008’de şimdiye kadar kullandığım en iyi Peugeot süspansiyonlarından biri vardı. Sistemin genelinde bir fark yok ama ayarları bu kez çok başarılı. Sertliği çok iyi dengelenmiş olan süspansiyon tok bir yapıya sahip ve klasik Peugeot hastalığı olarak rahatsız edici sesler de çıkarmıyor. Küçük direksiyon simidi, kullanımı çok zevkli kılıyor. Direksiyon sisteminin sertliği ve tepkileri de oldukça başarılı. Tüm bunlar keyifli bir sürüş için fazlasıyla yeterli.
92 HP’lik dizel motorun asıl işi tüketim ama performans konusunda da sıkıntı yaratmıyor. 230 Nm’lik torkuyla alt devirlerden itibaren görev başında olan e-HDi motor, 1170 kg’lik 2008’i taşımakta sıkıntı yaşamıyor. Sonuç olarak Fransız marka, 2008 ile gerçekten çok iyi bir iş çıkarmış. Bu nedenle kompakt sınıftaki yeni 308’e olan merakımın daha da arttığını itiraf ediyorum.
Mert YILMAZ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model:
 Peugeot 2008 1.6 e-HDi Allure Auto6R
Fiyat: 58.500 TL
Motor: 1560cc, dört silindir, DOHC, 16V, turbo dizel
Güç: 92 HP 4000 d/d
Tork: 230 Nm 1750 d/d
0-100 km/s: 13.3 sn
Maksimum hız: 180 km/s
Şanzıman: 6 ileri otomatik
Yakıt tüketimi: 3.8 lt/100 km
Emisyon: 98 g/km
Ağırlık: 1170 kg
Bagaj hacmi: 350 lt

 

 

(Visited 10.455 times, 3 visits today)