Renault Clio mu, Ford Fiesta mı?

Renault Clio mu, Ford Fiesta mı?

11 Ekim 2013 Kapalı Yazar: automagg

automagg.com’un iddialı olduğu ‘hangisi alınır’ sayfaları çok ilgi görüyor ve bize sürekli karşılaştırmamız için model önerileri geliyor. Bu kez yoğun istek üzerine küçük sınıfın iki iddialı modelini karşılaştırıyoruz. Bakalım Renault Clio mu yoksa Ford Fiesta mı daha cazip bir seçenek?

Clio_Fiesta_1

Tamamen yeni olan Clio ile makyajlanmış Fiesta, oldukça güncel modeller. Tasarım beğenileri kişiden kişiye değişir ama Clio’nun bu konuda daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Hatta küçük sınıfın en şık otomobilleri listesine bile birinci sıradan girmesi olası. Tabii tasarım karşılaştırmamız için bir önem taşımıyor. Biz daha çok verilerden yola çıkarak, kişisel görüşlerden uzak, tarafsız bir analiz yapmaya çalışıyoruz. Örneğin bagaj hacmi ya da motor gücü konusu tartışmaya açık değildir çünkü veriler nettir. Ama o bagajın, yükleme kolaylığı, fonksiyonelliği gibi özellikler kişiden kişiye değişebilir. Kullanıcının fiziksel özellikleri ve aile yapısı gibi etkenler aracın kullanışlılığına bire bir etki eder. 1.90 cm’lik biriyle 1.70 cm’lik diğeri, aynı otomobilde farklı duygular hissedecektir.

Ford_fiesta

BAZ MODELLER
Renault Clio ve Ford Fiesta’ya baktığımızda, baz modellerinin benzer fiyatlardan başladığını görüyoruz. Clio’nun Joy paketli 1.2 lt 75 HP benzinli versiyonu 33 bin 900 TL. Ford Fiesta’nın Trend donanımlı 1.2 lt 82 HP modelinin fiyatı da 33 bin 895 TL. Fiyat konusunda yenişemeyen bu iki otomobilin donanımlarında da göz atmak gerekli. Renault, baz donanımda bile patinaj kontrol sistemi ASR’den, elektronik stabilite programı ESP’ye kadar geniş bir güvenlik donanımına sahip.   Ayrıca baş, göğüs yan hava yastıkları da sunuyor. Ford’da ise ESP, TCS , sürücü-yolcu yan hava yastıkları ile perde hava yastıkları güvenlik paketiyle alınabiliyor ki, bu paketin fiyatı 1245 TL. Yani Clio ile aynı donanımlara sahip olmak için 35 bin 140 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Bunun dışındaki konfor donanımları iki otomobilde de benzer fakat Clio ekstra olarak hız sabitleyiciye de sahip. Bu durumda, fiyat/donanım konusunda Renault temsilcisinin ciddi bir avantajı olduğunu söyleyebiliriz.
Motorlara göz atınca, Ford Fiesta’nın 7 HP daha güçlü olduğu görülüyor. Ayrıca torku da 7 Nm daha fazla. Fakat Renault da bu farkı 75 kg daha hafif olmasıyla kapatmayı düşünüyor. İki otomobilin maksimum hızı birbirine yakın olsa da Clio ilk hızlanmada Fiesta’nın oldukça gerisinde kalıyor. Yakıt tüketimine bakıldığında da fabrika verilerine göre Fiesta lehine 100 km’de ortalama 0.3 lt’lik bir avantaj bulunuyor.
Bagaj hacmi 300 lt olan Renault Clio, bu konuda Fiesta’dan 14 lt daha avantajlı. Ayrıca boyutlarıyla kabinde de daha fazla ferahlık vaat ediyor. Sonuç olarak baz versiyonlarda güvenlik sizin için önemliyse fiyat/donanım dengesi daha iyi kurulmuş olan Renault Clio, eğer şehir içinde daha atak yapı ve tüketim önemliyse Fiesta’yı seçmenizi öneriyoruz. Bu, Renault’nun ekonomik olmadığı anlamına gelmiyor. 1.2 lt 75 HP motor da oldukça ekonomik ama fabrika verilerine göre Ford’un gerisinde.

Ford Fiesta 1.25 Trend: 82 HP,  114 Nm, 1055 kg, 168 km/s,  13.3 sn, 5.2 lt/100 km, 33.895 TL

Renault Clio 1.2 Joy: 75 HP, 107 Nm, 980 kg, 167 km/s, 15.4 sn, 5.5 lt/100 km, 33.900 TL

RenaultClio

OTOMATİK MODELLER
Fiesta ve Clio’nun otomatik şanzımanlı modellerine bakıldığına ilk anda Ford’un fiyat avantajı var gibi görünüyor. Fakat Renault’nun asıl avantajıysa 90 HP’lik 1.5 dCi motorda da EDC şanzımanı sunması. Yani Clio’nun hem benzinli hem de dizel motoru için otomatik şanzıman mevcut. Bu kez karşılaştırmak için Clio’nun Touch, Fiesta’nın ise Titanium paketini ele alıyoruz. Clio 1.2 Turbo EDC Touch, 46 bin 600 TL fiyat etiketine sahip. Fiesta 1.6i Powershift Titanium ise 41 bin 810 TL ile 4790 TL daha ucuz. Renault, aradaki 5000 TL’yi affettirebilmek için çok çalışmak zorunda. Öncelikle Fiesta’nın Clio’daki güvenlik donanımlarını yakalayabilmesi için 1245 TL daha ödenmesi gerekiyor ki, aradaki fark 3545 TL’ye düşüyor. Renault, R-Nav navigasyon multimedya sistemini standart olarak sunuyor. Yedi inçlik dokunmatik ekran ile bluetooth müzik ve telefon bağlantısının standart olduğu Clio, böylece önemli bir avantaj daha yakalıyor. Ayrıca yağmur ve far sensörü de var. Fiesta da standart donanımındaki dijital klima ile artı bir puan alıyor. Ford, beş inç ekranlı Sony radyo/CD/SD navigasyon sistemi, MP3-çalar, bluetooth ve Türkçe sesli kontrol sistemi ve geri görüş kamerası için 3870 TL istiyor. Ayrıca, Titanium X pakette bulunan otomatik kararan iç dikiz aynası, otomatik yanan farlar, yağmur sensörü ve hız sabitleyici için 1660 TL daha ödemek gerekiyor ki, bunlar Clio’da zaten mevcut özellikler. Sonuçta, Fiesta’yı bu ekipmanlarla doldurduğunuzda fiyatı 48 bin 580 TL’ye yükseliyor ve ancak bu durumda Clio’dan daha donanımlı hale geliyor. Ama bu durumda da Renault’nun eksiksiz Icon donanımı devreye giriyor. 48 bin 600 TL’ye satılan Clio 1.2 Turbo EDC Icon, çok zengin olan donanımıyla yine Ford’un önüne geçiyor. Kısaca Clio ilk anda pahalı görünmekle birlikte aslında sunduğu donanımla Fiesta’dan daha uygun bir model. İşin içine motor ve şanzıman girdiğinde de avantaj Renault’da. 120 HP’lik 1.2 lt turbo motor, hem çok daha performanslı hem de daha ekonomik. İki model de çift kavramalı otomatik şanzıman teknolojisi kullanıyor fakat Renault, günümüzün modası olan aşırı beslemeli küçük hacimli motoruyla açık ara önde. Özellikle 190 Nm’lik torku Fiesta’dan 40 Nm daha fazla. Kısaca, pahalı gibi görünmesine rağmen otomatik şanzımanlı modellerde de Clio’nun bileği bükülmüyor. Ayrıca dizel motorda da otomatik sunması çok büyük bir artı puan.

Renault Clio 1.2 Turbo EDC Touch : 120 HP, 190 Nm, 1090 kg, 199 km/s, 9.4 sn, 5.2 lt/100 km, 46 bin 600 TL
Ford Fiesta 1.6i Powershift Titanium : 105 HP, 150 Nm, 1098 kg, 184 km/s, 10.5 sn, 5.9 lt/100 km, 41 bin 810 TL

Ford_fiesta_1

DİZEL MODELLER
İlk karşılaştırmamızdaki beraberlikten sonra otomatik modellerde rakibini alt eden Renault Clio, en çok tercih edilen modeller olan dizellerde ne yapacak? Eğer Fiesta, bu disiplini kazanırsa beraberlik sağlanacak. Ford’un Titanium’dan yüksek bir paketi olmadığı için yine Touch ve Titanium arasında bir karşılaştırma yapıyoruz. Donanımlardan otomatik modellerde bahsettiğimiz için tekrar etmiyoruz. Clio, fiyat/donanım oranında kesinlikle daha başarılı. Üstelik dizel motorlu Titanium paketinde dijital klima da standart değil. Clio yine  1165 TL daha pahalı görünüyor ama bunu karşılayacak fazlasıyla donanıma sahip. Motorları incelediğimizde iki otomobilde de 1.5 lt’lik güç ünitesi görüyoruz ve yine ikisi de 75 HP. Clio’nun 15 Nm’lik tork ve 48 kg hafif olma avantajları var. Buna karşılık maksimum hızlarda olmasa bile ilk hızlanmada Fiesta 0.8 sn (0-100 km/s) daha başarılı. Diğer yandan Renault Clio’nun ortalama 0.1 lt/100 km de olsa bir tüketim avantajı mevcut. Dizel versiyonlarda motorlarla birbirlerine üstünlük sağlayamasalar da Clio fiyat/donanım oranıyla bir kez daha Fiesta’nın önünde yer aldı.

Renault Clio 1.5 dci  Touch: 75 HP, 200 Nm, 1071 kg, 168 km/s, 14.3 sn, 3.6 lt/100 km, 45 bin 300 TL

Ford Fiesta 1.5 TDCi Titanium: 75 HP, 185 Nm, 1118 kg, 167 km/s, 13.5 sn, 3.7 lt/100 km, 44 bin 135 TL

AUTOMAGG KARARI
Genel olarak bakıldığında; daha yeni bir model olması, boyutları, tasarımı, fiyat/donanım oranı gibi özellikleriyle Renault Clio daha fazla ön plana çıkıyor. Ayrıca motor seçenekleri de daha fazla. Fiesta, 75 HP’nin üstünde dizele sahip değil ama Renault temsilcisinin 90 HP’lik güç ünitesi de bulunuyor. İlk bakışta tüm Fiesta modelleri daha ucuz görünüyor ama bu iki markanın tercihiyle alakalı bir durum. Renault, otomobilin standart donanımını zengin tutmuş ve karşılığını da ona göre istiyor. Ford ise standart donanımı kısmış ama fiyatları da daha ucuz. Çeşitli paketlerle müşterilere opsiyon sunuyor. Aslında bu daha mantıklı bir yaklaşım. İstediğiniz fiyata ihtiyacınız olan donanımı alabilmek kulağa keyifli geliyor ama biraz kafa karıştırıcı olduğu da açık. Bu arada karşılaştırmamızda yer vermedik ama iki modelin de küçük hacimli benzinli motorları da bulunuyor. Fiesta’nın 1.0 lt EcoBoost motoru 100 HP gücü ve 170 Nm torkuyla dikkat çekiyor. Renault’nun 0.9 lt motoru ise 90 HP gücünde ama 135 Nm’lik torku Fiesta’dan ciddi oranda daha az. Buna karşılık her iki otomobilin performans ve tüketim değerleri birbirine çok yakın.
Her ‘hangisi alınır’ yazısında söylediğimiz gibi bu statik bir karşılaştırma. Kağıt üstünde Clio’nun ön plana çıkması pratikte de öyle olacağı anlamına gelmiyor. Sizin sürüş stilinize Fiesta daha uygun gelebilir ki, bilindiği gibi tüm Ford modelleri eğlenceli sürüşleri, başarılı direksiyon tepkileri ve yol tutuşlarıyla ünlüdür. Biz sadece bir ön fikir vermeye gayret ediyoruz ve sizi yetkili satıcıya gitmeden önce araştırma zahmetinden kurtarıyoruz. Kısaca, her iki modeli de test etmeden satın alma kararınızı vermeyin…

RenaultClio_1

(Visited 11.305 times, 1 visits today)