Fonksiyonel ve ekonomik: BMW 320d Gran Turismo

Orta sınıf premium otomobiller şimdiye kadar nispeten daha dar kabinleriyle eleştiriliyordu. Özellikle üç Alman yani Audi A4, BMW-3 Serisi ve Mercedes C-Sınıfı’nın iç mekânları daha sıradan rakipleri olan VW Passat, Ford Mondeo gibi otomobillere göre genişlik açısında bazı sıkıntılara sahiptir. Elbette bu bilinçli bir karar. (17 EKİM 2013)

BMW 3-SERİSİ GT

BMW 3-SERİSİ GT

Yoksa otomotiv endüstrisinin lider markaları nesillerdir aynı hatayı sürdürmez. Bahsedilen premium markaların ürün gamları üst sınıfa kadar yükseldiği için modelleri birbirinden ayrıştırmak için en uygun yol bu. Mondeo’yu düşünün, Avrupa ürün gamında daha üst sınıf bir Ford yok. Bu nedenle hem orta sınıf hem de üst orta sınıf müşterilerini çekmek için olabildiğince geniş olmak zorunda. Bir de tabii sürücü odaklı orta sınıf premium modeller, dinamik sürüş için daha kompakt tasarlanıyor.
Fakat BMW, bu gidişe bir son vermek niyetinde. Daha geniş ve fonksiyonel bir kabin isteyenler için GT modelleri sunuluyor ki, 5-Serisi’nde de aynı opsiyon mevcut. 3-Serisi model ailesinin üçüncü gövde versiyonu olan Gran Turismo, sedanın dinamik ve sportif genlerini, Touring’in (station) pratikliği ve çok yönlülüğüyle birleştiriyor. Tipik BMW ölçülerine sahip otomobil; çerçevesiz camlı dört kapı, coupe stili ve hafifçe aşağı eğimli tavan çizgisi gibi klasik BMW hatlarının yanında, otomatik olarak açılıp kapanan geniş bagaj kapağıyla ayrışıyor. Diğer yandan bu tasarımın her açıdan etkileyici olduğunu söylemek zor. Belki kişisel bir görüş ama otomobilin genelinin uyumu diğer BMW modelleri kadar başarılı değil. Belki de bu yeni konsepte gözümüz henüz alışmadı.

3-SERİSİ TOURING’DEN DE BÜYÜK
BMW 3-Serisi Touring’den 200 mm daha uzun olan Gran Turismo’nun aks aralığı 110 mm ve boyu da 81 mm daha uzun. Bununla birlikte, BMW 3-Serisi yelpazesinin bir üyesi olduğu da anlaşılıyor. Sedan versiyona göre iç boyutlar fazlasıyla cömert. Ön ve arka yolcuların hepsi 59 mm yükseltilmiş oturma konumundan ve dolayısıyla artırılan görüş açısından faydalanabiliyor. Gran Turismo, ekstra baş mesafesi sunduğu gibi sedan ve touring versiyonlara göre 70 mm daha fazla diz mesafesiyle de dikkat çekiyor.

BMW 3-SERİSİ GT

BMW 3-SERİSİ GT

520 LT’LİK BAGAJ
Bagaj alanı da otomobilin artan boyutlarını yansıtıyor. 520 lt’lik hacim, BMW 3-Serisi Touring’i bile 25 lt geride bırakıyor. Geniş yükleme açıklığı ve yüksek açılan bagaj kapağı, yükleme-boşaltmayı kolaylaştıran detaylardan. Kargo fonksiyonunda, katlanır baş bölümleri ve eğim ayarlı sırt dayamalarıyla üç parçalı olarak katlanır arka koltuk otomobilin fonksiyonelliğini artırıyor. Geniş bagaj alanı birçok farklı şekilde kullanılarak, akıllı boş alan yönetimine olanak tanıyor. Bağlantı noktaları, çok fonksiyonlu kancalar ve zemin altı eşya bölmesi gibi pratik özellikler aracı daha da kullanışlı kılarken yük alanını aydınlatan LED şeritler Gran Turismo’nun premium bir otomobil olduğunu vurguluyor. Artırılan işlevselliğe rağmen sürücü koltuğuna oturduğunuzda tipik 3-Serisi kokpitiyle karşılaşıyorsunuz. Geçmişten gelen tüm modellerde olduğu gibi tamamen sürücü odaklı olan kokpit, üst sınıf malzeme kombinasyonlarıyla doğal olarak oldukça kaliteli görünüyor.

BMW 3-SERİSİ GT

BMW 3-SERİSİ GT

HÂLÂ SPORTİF
Ne kadar işlevsel ve büyük olsa hatta serinin orta seviye (yurtdışnda 143 HP’lik 318d de var) dizel motorunu da taşısa da o bir BMW. İş sportif hissettirmeye gelince bütün tecrübesini konuşturuyor. Avrupa’da 143 ila 306 HP arasında değişen geniş bir motor yelpazesine sahip olan GT, ülkemizde sadece 184 HP’lik dizel motorla ve iki farklı aktarma sistemiyle (xDrive da mevcut) satılıyor. Otomobilin ülkemizde satılan-satılmayan tüm motorları BMW TwinPower Turbo teknolojisini kullanıyor. BMW 320d Gran Turismo’nun kullandığımız versiyonu gücünü sekiz ileri otomatik şanzımanla arka lastiklere gönderiyordu. Start/stop fonksiyonu da olan bu motor, 380 Nm’lik etkileyici torkuyla 1650 kg’lik ağır otomobili çok rahat taşıyor. Örnek mi istiyorsunuz? 0-100 km/s 7.9 saniye. GT değil kompakt bir GTi gibi hızlanıyor. 226 km/s maksimum hıza ulaşabilen otomobilin fabrika verisi tüketimi sadece 4.9 lt/100 km. Biz bu kadar abartamasak da testimiz boyunca 6.0 lt/100 km’lik ortalamayı geçmedik ki, bu da çok başarılı bir değer. Otomobilin çok sayıda hafif alaşım parça içeren gelişmiş süspansiyonu ve elektrik takviyeli direksiyon sistemi, 50/50 oranındaki ağırlık dağılımıyla birlikte sıradışı bir sürüş keyfi yaşatıyor. Tabii premium bir otomobil olarak konfordan da ödün vermiyor. Sonuç olarak BMW yine yapmış!
Mert YILMAZ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model: BMW 320d GT
Fiyat: 161.608 TL
Motor: 1995 cc, dört silindir, DOHC, 16V, turbo dizel
Güç: 184 HP 4000 d/d
Tork: 380 Nm 1750 d/d
0-100 km/s: 7.9 sn
Maksimum hız: 226 km/s
Şanzıman: 8 ileri otomatik
Yakıt tüketimi: 4.9 lt/100 km
Emisyon: 129 g/km
Ağırlık: 1650 kg
Bagaj hacmi: 520/1600 lt

(Visited 758 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş