Sanki kadınlar için yaratılmış: Renault Captur

İlk yazımda da belirtmiştim, Mert’in bana bir Ferrari ya da Porsche kullandıracağını düşünmüyorum. Ancak bu kez karşıma öyle bir otomobil ile çıktı ki, ilk görüşte bayıldım ve kendimi ikinci konuğum Renault Captur’ün üzerinde buldum. Evet gerçekten üstünde! Ne olduğunu anlamayan Mert, bana anlamsız bakışlar atarken aşağıda gördüğünüz fotoğraf ortaya çıktı.

Dış görünümüne gerçekten bayıldığım Captur’ün çift tonlu gövde rengi ve farklı jant seçenekleri sunduğunu duyduğunda “bu kombini en iyi ben yaparım” diyecek birçok kadın olacağına eminim. Bir kadın olarak moda olanı takip etmek ama aynı zamanda da fark yaratmak isteriz ya, Renault tam da bunu yapmış. Şehirli SUV modası tüm markaları sarmışken bu pazara girmiş ancak dış ve iç donanımda sunduğu geniş kişiselleştirme seçenekleriyle farkını konuşturmuş. Captur’e geçmeden evvel sizinle bir anımı paylaşmak istiyorum. Şimdilerde iyi bir bayan şoför sayılabileceğimi otomobilime binen arkadaşlarımdan duymak beni çok mutlu ediyor. Çok diyorum çünkü ehliyetimi; çoğunuz gibi sadece birinci vitese atıp, otomobili zor bela yerinden kaldırıp, aynalarımı kontrol edip, 200 metre gidip-gelerek almış biri olarak, sevgili babam ile müsait yollarda test sürüşleri yapmaya çok hevesliydim. Kendisi bütün sabrıyla saatlerini benimle, direksiyon başında geçirdi ancak öyle bir noktaya gelmiş olacak ki; “Cerenciğim herkes otomobil kullanmaya yetenekli olmak zorunda değil, sen de kullanma” diyerek bu turları sonlandırdı. Buna oldukça hırslanmış olduğumu hatırlıyorum. Kendimi geliştirmek için otomobil bile kaçırarak (umarım babam okumaz bu yazıyı) sonunda iyi bir kadın sürücü oldum. Kim bilir, babam belki de beni gerçekten hırslandırmak için numara yapmıştır. Bunları anlatıyorum çünkü birçok kadın sürücünün aynı ruh halinde olduğuna eminim. Otomobil kullanmaya başlarken, olaya 1-0 yenik başlıyoruz. Çünkü herkesin kafasında kadınlar otomobilden anlamaz, kullanamaz algısı var. Bu da bizim daha fazla tedirgin olmamıza neden oluyor. Nereden nereye değil mi? Otomobil kullanmaktan vazgeçmesi söylenen biri, bugün Renault Captur’ün koltuğuna oturmuş, tüm Türkiye’yle izlenimlerini paylaşıyor… Mesaj vermeyi bırakıp, konuğumuza dönsek iyi olacak sanırım. Otomobilin dış görüntüsünde ikinci dikkatimi çeken Renault’nun yeni marka kimliğine uygun dev logo ve arkada yuvarlak hatlara sahip bagaj oldu. Oldukça dikkat çeken bu otomobil içinde, bir bakanın gözünü alamadığı sürüşüm boyunca iç mekânı da keşfettim. Erkeklerle kadınlar arasında teknolojiye ilgi ve merak konusu ciddi farklılıklar var. Ya da benimle Mert arasında mı demeliyim? Veya sadece ben miyim, siz karar verin. Mert, tüm fonksiyonlara sahip orta konsoldaki multimedya sistemini tıkır tıkır kullanırken, ben zorlandım açıkçası. Navigasyon sistemine adapte olmakta zorlanmadım ama internete bağlanma özelliğine karşı kendimi babaanne gibi hissettiğimi itiraf etmeliyim. Söz müziğe geldiğinde ise dokunmatik ekranda her şeyi kolayca ayarlayabildiğimi fark ettim. Kişilerin genel olarak ilgilerinin yoğun olduğu noktalarda başarılı olduğunu düşünen ben, yanılmadığımı bir kez daha gördüm.
Captur’ün iç mekânında kişiselleştirilebilen özellikler dışında ilk dikkatimi çeken, yolcu bölmesinde yer alan torpido gözü oldu. Adeta bir çekmece gibi hiç ezilmeden yan yana iki adet stilettonuzu bile koyabiliyorsunuz. Nereden mi biliyorum? Denedim çünkü… Bir başka deyişle, arkadaşınız arar, beş dakikada sendeyim der ve dağınık evi iki dakikada dolabın içine tıkarsınız ya, torpido çekmece de otomobili dağınık olanlar için tam böyle bir şey… İlgimi çeken bir başka detay da koltuk kılıfları oldu. Sekiz farklı deseni bulunan bu kılıflar değiştirilebildiği gibi fermuarları sayesinde çıkarılıp makinede bile yıkanabiliyor. Ayrıca iki renkli gövde seçeneği yetmez gibi farklı çıkartma seçenekleriyle kullanıcılara kendi tarzını gösterme imkânı da sunulmuş. Renkli jantların yanında; sis farı çerçevesi, ön ve arka çıtalarla yandaki marşpiye (böyle deniyormuş) çıtaları da zevkinize göre farklı renklerde satın alınabiliyor. Tabii öğrendiğime göre bunun da bir sınırı var. Arkası mavi, önü turuncu yapamıyorsunuz. Renault, otomobilinin çirkin görünmemesi için önlemini almış kısacası. Test otomobilimizdeki piyano siyahı kaplamalara bayıldım. Oldukça kaliteli görünüyordu. Ayrıca isteğe bağlı olarak farklı renk seçenekleri de bulunuyor. Direksiyon için bile desen seçenekleri sunan Captur, kişiselleştirme işini biraz abartmış. Neredeyse yan yana duran iki Captur, birbirinden farklı modeller gibi bile durabilir. Volvo yazımda bahsetmiştim, bagaj benim için önemli. Otomobilin görünümüne göre ilk bakışta bagajı küçük sanıyorsunuz. Ancak Renault burada da fonksiyonelliğini konuşturmuş. Bagaj tabanı yerinden çıkarılabiliyor ya da ters çevrilebiliyor. O zaman asıl hacmin oldukça yeterli olduğunu fark ediyorsunuz. Ayrıca arka koltuk sırasının kaydırılabilme özelliği ile hayal edebileceğinizden de büyük bir bagaj kapasitesine sahip olabiliyor. Yanı alışveriş torbalarımız yine dışarıda kalmayacak. Peki sürüş özellikleri? Bu konuya girsem mi bilmiyorum ama küçük ve üç silindirli motora sahip otomobil, gaza bastığınızda yeterince iyi hızlanıyor. Doğru vitesi kaçırdığınızda ya da tereddüt ettiğinizdeyse hızlanmakta çok isteksiz. Sık vites değiştirmeyi seviyorsanız problem yaratmayacaktır. Bunun karşılığında sunduğu ekonomiyse benzersiz. Herhalde benzin istasyonlarına uğramayı unutursunuz. Farklı uzmanlık alanlarına girmek istemiyorum ama bir kadın için direksiyon hakimiyeti ve virajlardaki tavrı da oldukça güvenli. Kısaca ikinci otomobilime de bayıldım. İtiraf etmek istiyorum, Renault’nun böyle havalı bir otomobil üreteceğini düşünmezdim. Sanki özellikle kadınlar için yaratılmış gibi. Benim otomatik vites takıntım yok ama daha güçlü otomatik bir versiyonu da varmış ki, bu da hemcinslerim için çok iyi bir haber. Captur’le de vedalaştıktan sonra üçüncü otomobilimi sabırsızlıkla bekliyorum. Ama her modeli bu kadar beğenirsem hayatım zorlaşacak. Şimdiden kendi otomobilim yetersiz gelmeye başladı…

(Visited 239 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş