İspanyol ateşi: Seat Ibiza Cupra

Sizce Seat sportif bir marka mı? Eğer benim gibi hayatınızı motorsporlarından kazanıyorsanız ve yıllarca WTCC yarışlarını Eurosport ekranlarında anlattıysanız, Seat’ın sportif bir marka olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz. WTCC’den önce Seat’ın aslında bir ralli kariyeri de var. Ibiza Kit Car ile 97, 98 ve 99 yıllarında üç kez Dünya Ralli Şampiyonası’nda 2 litre kupasını kazanan Seat, bu başarısından yola çıkarak 1997’nin sonunda Cordoba WRC’yi ortaya çıkardı.

SEAT IBIZA CUPRA

SEAT IBIZA CUPRA

Harri Rovanpera, Marcus Gronholm, Toni Gardemeister ve Didier Auriol gibi ünlü pilotlar dönem dönem bu otomobili kullansalar da önemli bir başarı gelmedi. 1999’da İngiltere Rallisi’nde Rovanpera’yla ve 2000’de Safari Rallisi’nde Didier Auriol ile üçüncü olarak podyuma çıkan Cordoba WRC, beklenen başarıyı sağlayamadı ama yerel şampiyonalarda oldukça başarılıydı. Seat Sport’un asıl motorsporları başarısı ise WTCC’de geldi. 2005 yılında ETCC, Dünya Turing Otomobiller Şampiyonası’nda dönüştüğünde yarışmaya başlayan Seat Sport, önce Toledo Cupra daha sonraysa Leon’la mücadeleye devam etti. Bu dönemde yarış kazanmaya başlayan Leon, asıl başarısını 2008’de kazandı. Yvan Muller Pilotlar Şampiyonu olurken, Seat da Markalar Şampiyonluğu’nu müzesine götürdü. Seat’a bu başarıyı kazandıran otomobilse 2007 yılında yarışmaya başlayan TDI motorlu bir Leon’du. Rakiplerinin, TDI motorun olağanüstü torkunun karşısında yapabilecekleri bir şey yoktu. 2009’da bu kez Gabriele Tarquini ile gelen şampiyonluğun ardından, Seat Sport resmi olarak şampiyonadan ayrıldı ama Tarquini, Sunred Engineering’in Leon TDI’ı ile 2010 yılında bu kez ikinci olarak otomobilin gücünü bir kez daha gösterdi. Kısaca anlatmaya çalıştığım gibi Seat sportif bir markadır. Alman teknolojisi kullansa da İspnayolların latin ateşini modellerine en iyi şekilde yansıttığını düşünüyorum. Hele bir Seat’ın arkasında Cupra yazıyorsa mutlaka endişelenmelisiniz. Ibiza Cupra’da da bu değişmiyor. Sadece 1.4 lt’lik bir motora sahip olsa da turbo sayesinde elde edilen güç, otomobilin eğlence katsayısını artırıyor.

SADE HOT HATCH
Seat Ibiza Cupra’ya önden baktığınızda ızgaranın üstündeki logonun dışında sportifliği yansıtacak bir detay göremiyorsunuz. Arkada ise ortadaki egzoz borusu ve difüzörlü tamponla birlikte daha sportif bir hava hâkim. 17 inçlik jantlar da güçlü görüntüyü tamamlıyor. Yine de Ibiza Cupra’nın bir hot hatch için sade çizgilere sahip olduğu söylenebilir. Belli ki İspanyollar, Ibıza’nın herkese toz yutturacağını, tüm sürücülerin ona arkadan bakacağını düşünmüşler. Bu nedenle sadece arka tarafın sportif görünmesi onlara yetmiş.

SEAT IBIZA CUPRA

SEAT IBIZA CUPRA

YAŞLILIK İZLERİ
Dördüncü nesil Seat Ibiza, 2008 yılından beri üretiliyor. Arada makyajdan geçmiş olsa da kabinde yaşının izlerini gizleyemiyor. Aslında yaşlılık derken tasarımdan ya da malzeme kalitesinden bahsetmiyoruz. Modern otomobillerde görmeye alıştığımız hatta çok kullanışlı bulduğumuz dokunmatik ekran gibi oyuncaklar Ibiza’da bulunmuyor. Tabii oyuncak işin esprisi, bu tip donanımların sürüşü kolaylaştırdığını ve daha eğlenceli hale getirdiğini düşünüyoruz. Ibiza Cupra, gücünü kabinde de fazla yansıtmayı sevmiyor. Altı düz direksiyon simidi ve pedallar gibi detayların dışında kardeşlerinden çok da farklı değil. Örneğin, 208 GTi gibi bir otomobile bindiğinizde nasıl bir paketin içinde olduğunuzu daha net anlıyorsunuz. Yine de tüm bu düşünceler motoru çalıştırıp, yola çıktıktan sonra yok oluyor. Ibiza Cupra, sürüşü gerçekten eğlenceli bir otomobil. Keyif almak için detaylara ihtiyaç olmadığını, 80’lerin hot hatch’leri gibi sadece güçlü bir motor ve yüksek tutunmanın yettiğini ispatlıyor.

180 HP’lik 1.4 TSI
Peugeot 208 GTi ve Ford Fiesta ST gibi rakipleri 1.6 lt turbo motorlarla donatıldığı için Cupra’ya 1.4 TSI’ın yetip yetmeyeceğini merak ediyorsunuz. Sonuçta hem güç hem de tork olarak daha kuvvetliler. Fakat Ibiza Cupra, en azından kağıt üstünde fazla ezilmediğini ispatlıyor. Peugeot 208 GTi, 200 HP olmasına rağmen 0-100 km/s hızlanmda Cupra’dan sadece 0.1 sn daha hızlı. Maksimum hızda da belirgin bir fark yok. Peugeot motoru 25 Nm fazla tork ürettiği için esneklik anlamında daha iyi olabilir ama silindir hacmine oranlarsak Seat temsilcisinin kesinlikle daha verimli olduğu ortaya çıkıyor. Cupra oldukça istekle hızlanıyor ve özellikle üçüncü viteste yüzünüzde gülücüklere neden oluyor. Tabii bunda yedi ileri DSG şanzımanın da payı büyük. Neredeyse kayıpsız vites değiştirdiği için hızlanma kesintiye uğramıyor. Direksiyon arkasındaki pedlerle manuel olarak da vites değiştirebildiğiniz için keyif katsayınız daha da artıyor. Tabii bir hot hatch sadece hızlanma demek değildir. Direksiyonu tepkili, yol tutuş limitleri yüksek ve frenleri gücü dizginleyecek seviyede etkin olmalıdır. Lafı fazla uzatmadan Ibiza Cupra’da bu özelliklerin hepsinin yerinde olduğunu belirtmek gerekli. Virajlı dağ yollarında kullanması çok keyifli. Bir virajdan diğerine istekle atılıyor ve sürücüsüne güven veriyor. Mekanik tutunmanın yüksek oluşu nedeniyle ESP kolayca devreye girmiyor. Tabii bunda mekanik paketin VW oluşunun da etkisi çok büyük ama Seat da motorsporları tecrübesiyle otomobili çok doğru ayarlamış. Ibiza Cupra’nın bir başka olumlu yönü de çok sert olmaması. İyi yol tutmak için hoplayıp zıplamanın gerekmediğini de ispatlıyor. Tüketimin de düşük oluşunu eklersek, genel olarak çok verimli bir paket olduğu izlenimimiz artıyor.
Yiğit TOP

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Seat Ibiza Cupra 1.4 TSI DSG
Fiyat 59.500 TL
Motor 1390 cc, 4 silindir, DOHC, 16V, turbo
Güç 180 HP 6200 d/d
Tork 250 Nm 2000 d/d
0-100 km/s 6.9 sn
Maksimum hız 228 km/s
Şanzıman 7 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 5.9 lt/100 km
Emisyon 139 g/km
Ağırlık 1184 kg
Bagaj hacmi 236 lt

(Visited 99 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş

Yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir