MERT YILMAZ PEUGEOT SÜRÜŞ YAZARLAR

Süper spor katili: Peugeot RCZ R

Peugeot RCZ aslında yeni bir otomobil değil ama makyajlı versiyonla birlikte ortaya çıkan ‘R’ versiyonuyla bir kere daha gönüllere taht kurdu. Motorsporlarına biraz meraklıysanız, özellikle rallilerden Peugeot Sport’un ne anlama geldiğini iyi bilirsiniz. İşte RCZ de Peugeot Sport’un ellerinde neredeyse yeniden doğmuş. Zaten sportif bir otomobil olan RCZ, R versiyonuyla daha da yarışçı ve kaslı görünüyor. Kabine adım attığınızda bir önceki nesil 308’in kokpitiyle karşılaşıyorsunuz ama o kadar detaylıca işlenmiş ki, gerçek bir sporcunun içinde olduğunuzu hissediyorsunuz.

PEUGEOT RCZ R
PEUGEOT RCZ R

İnanın böyle bir otomobili kullanınca, insanın içinden detaylardan bahsetmek hiç gelmiyor. Direkt olarak motor ve sürüşten bahsetmek istiyorsunuz. Biz de öyle yapalım. Öncelikle sakın 1.6 lt diye onu küçümsemeyin. Bırakın 2.0 lt turbolara kafa tutmayı, pistte süper spor markaları bile yerle bir edecek potansiyele sahip.  270 HP gibi hatırı sayılır bir gücü sadece 1.6 lt’den elde eden Peugeot Sport mühendisleri, litre başına 170 HP’den fazla güce imza atmışlar. Bu motorun Citroen DS3 WRC ve Peugeot 208 R5 gibi yarış otomobillerinin de bazını oluşturduğunu hatırlatmak gerekli. Peugeot tarihinin en güçlü seri üretim modeli unvanına da sahip olan RCZ R, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 5.9 sn’de tamamlıyabiliyor. Bu değer, önden çekişli modeller arasında oldukça önemli bir başarı. 330 Nm torku sadece iki tekerlekle zemine aktarma başarısını göstermek için oldukça titiz bir çalışma gerçekleştiren mühendisler, Torsen kilitli diferansiyelle yürüyen aksamı ödüllendirmişler. 250 km/s’de limitli maksimum hızın yanında 0-400 metreyi 14.2 saniyede, 1000 metreyi ise 25.4 saniyede kat edebilen RCZ-R, 1.6 lt ile neler yapılabileceğini kanıtlıyor.  Kısa oranlı altı ileri manuel şanzıman ve yğksek tork ile esneklik de üst düzeyde. Altıncı viteste 80-120 km/s ara hızlanma sadece 6.8 sn sürüyor. Aerodinamik üzerinde yapılan çalışmalar ve yüksek hızlarda yol tutuşu artıran yeni bir spoyler ile arkadaki yere basma gücü 15 kN artırılmış. Arka difüzör de RCZ R’ın hem tasarımına hem de yola daha sağlam basmasına olanak tanıyor.

PEUGEOT RCZ R
PEUGEOT RCZ R

200 HP’lik RCZ’ye kıyasla 17 kg daha hafif olan R, 4.7 kg/HP’lik ağırlık/güç oranına sahip. 10 mm alçaltılmış şasi de yol tutuşun artmasında büyük bir etken. Otomobilde kullanılan Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikler, performansa olumlu etki ediyor. Özellikle pist koşullarında sıradışı bir tutunma sağlayan bu lastiklerin günlük kullanıma uygunluğu ise sınırlı. Özellikle yağmurda zor anlar yaşamanız muhtemel. RCZ R ile İzmit Körfez Pisti’nde yaptığımız sürüş sonunda terleyen taraf biz olduk. Limitleri o kadar yüksek ki, daha deneyimli bir pilotun daha hızlı gidebileceğini düşünüyorsunuz. Direksiyon tepkileri ve frenler de sürücüsüne güven veriyor. Kilitli diferansiyelin de etkisiyle ön lastikler sizi virajın içine çekiyor hissine kapılıyorsunuz. Bu kadar güce rağmen ön lastiklerin tork etkisiyle direksiyonu çekme gibi negatif etkileri yok. Otomobil resmen tren gibi önü nereye giderse arkası da onu takip ediyor. Bu kadar performansa rağmen tüketimin düşüklüğü de ayrı bir başarı. İnsan RCZ R’ı kullanınca, Peugeot Sport’un neden Nürburgring’de rekor denemesi yapmadığına şaşırıyor.
Mert YILMAZ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Peugeot RCZ R
Fiyat 49.500 Euro
Motor 1598 cc, 4 silindirli, DOHC, 16V, turbo
Güç 270 HP 6000 d/d
Tork 330 Nm 1900 d/d
0-100 km/s 5.9 sn
0-400 m 14.2 sn
Maksimum hız 250 km/s
Şanzıman 6 ileri manuel
Yakıt tüketimi 6.3 lt/100 km
Emisyon 145 g/km
Ağırlık 1280 kg
Bagaj hacmi 321 lt

Similar Posts