MINI SÜRÜŞ YAZARLAR

MINI Cooper Countryman’in dört çeker atağı

Auçıkça söylemek gerekirse, 2010 yılında pazara sunulan MINI Countryman’e pek ısınamamıştım. Klasik MINI çizgilerini çekiştirerek, zorlama bir otomobil yaratıldığını düşünüyordum ama çok geçmeden bu fikrimden vazgeçtim. Gerek parkurlara adım atan Countryman WRC, gerekse de sokaklarda bolca görüyor olmamdan dolayı bu otomobile bir hayli alıştım.

MINI COOPER COUNTRYMAN
MINI COOPER COUNTRYMAN

Hatta artık beğeniyorum bile. Bu nedenle kullanacak olmamdan dolayı heyecanlıydım. Demek ki, MINI tasarımcıları her zaman olduğu gibi ileri görüşlü bir tasarıma imza atmışlar. Peki, üç yılı aşkın bir zamandır pazarda olan bir otomobili neden sürüş izlenimi sayfalarımıza konuk ettik? Mantıklı bir açıklamamız var. MINI’nin ALL4 adını verdiği akıllı dört çeker sistemi, geçtiğimiz yaz aylarından itibaren MINI Cooper Countryman ve MINI Cooper Paceman modellerinde de sunulmaya başlandı. Böylece, MINI model ailesi içinde ALL4 sistemine sahip versiyon sayısı 10’a yükseldi. Yurtdışında altı ileri manuel şanzımanlı olarak da satılan bu model, ülkemize sadece altı ileri otomatik şanzımanla geliyor. Peki, zaten yol tutuşları ile ünlü olan MINI modelleri için dört tekerlekten çekişin bir faydası var mı? 184 HP güç reten bir Cooper S Countryman’iniz varsa güç ile birlikte yol tutuş açısından dört tekerlekten çekişin bir anlamı olabilir. Bana kalırsa, kış koşullarının yoğun olduğu bir bölgede yaşamıyorsanız, 120 HP’lik motorla birlikte ALL4 sisteminin çok da bir avantaj sunduğu söylenemez. Tabii hafif arazilerde ilerlemek gibi bir faydası da olabilir ama bu otomobilin hedef kitlesinin asfalt dışına çıkacağını da pek düşünmüyorum. Önden çekişli model ile ALL4 arasındaki performans ve tüketim verilerine bakıldığındaysa aralarında çok da büyük bir fark olmadığı görülüyor. Maksimum hızları aynı, 0-100 km/s hızlanmada ise 0.1 sn ile önden çekişli olan avantajlı.

MINI COOPER COUNTRYMAN
MINI COOPER COUNTRYMAN

Tüketimdeki farkın ise yine önden çekişli lehine 100 km’de ortalama olarak 0.3 lt olduğu görülüyor. Ama pratikte bu fark daha yüksek olacaktır çünkü arada 100 kg’den fazla bir ağırlık farkı mevcut. ALL4 sisteminin temeli elektromanyetik merkezi diferansiyele dayanıyor ve tahrik kuvvetini ön ve arka aks arasında kesintisiz biçimde değişken seviyelerde dağıtıyor. Normal durumlarda gücün yaklaşık yüzde 50’si arka lastiklere gönderilken, zorlu koşullarda yüzde 100’e kadar güç arkaya iletilebiliyor. Kısaca, tork dağılımı kesintisiz olarak değişkenlik gösteriyor. Bu değişkenlikte; hız, direksiyon açısı ve hızlanma gibi birçok unsur etken. Mekanik tutunması zaten yüksek bir otomobil olan Cooper Countryman’in dört tekerlekten çekişli olduğunu fazla anlamıyorsunuz. 122 HP’lik güç ve 160 Nm’lik tork, araca yeterli performansı kazandırsa da bu motorun önden çekişli sistemi de fazla zorlamayacağı açık. Bunun dışında tipik bir MINI olarak, tepkili bir direksiyon sistemine sahip olan otomobili virajlı yollarda kullanmak büyük keyif veriyor. Peki, fiyat açısından durum ne? 90 bin TL civarında satılan önden çekişli versiyonla ALL4 arasında 9 bin TL fark var. Bu otomobili alacak kitle için bu farkın da önemli olacağını sanmıyorum ama kendi adıma ben önden çekişin fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyorum.
Yiğit TOP

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model MINI Cooper Countryman ALL4
Fiyat 99.003 TL
Motor 1598 cc, dört silindir, DOHC, 16V
Güç 122 HP 6000 d/d
Tork 160 Nm 4250 d/d
0-100 km/s 11.7 sn
Maksimum hız 182 km/s
Şanzıman 6 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 7.5 lt/100 km
Emisyon 175 g/km
Ağırlık 1460 kg
Bagaj hacmi 350/1170 lt

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: