Elif Bekfelavi, Fiat Freemont’u kullandı

Amerika’da İtalyan asıllı vatandaş çoktur ve kökenleriyle de gurur duyarlar. Bu kez tam tersi bir durumla karşı karşıyayız. Amerikan kökenli bir İtalyan. Fiat Freemont’un aslında bir Dodge Journey olduğu her halinden belli oluyor. Peki, bu ortaklık nereden geldi? Bünyesinde Ferrari dahil birçok marka barındıran İtalyanların dev otomobil şirketi Fiat, 2009 yılında Amerikalı Chrysler’i batmaktan kurtarmıştı.

FIAT FREEMONT

FIAT FREEMONT

2012 yılının ocak ayında da benzer bir operasyon yaparak Chrysler’deki hisselerini yüzde 5 artıran Fiat, mevcut hisselerini yüzde 58.5’e çıkarmıştı. radan iki yıl geçtikten sonra bu kez daha büyük bir operasyona imza atan İtalyanlar, 3.65 milyar USD ödeyerek Chrysler’ın geri kalan yüzde 41.5’lik hissesini de satın aldı. Kısaca Chrysler artık İtalyanların kontrolünde ve bundan sonra karma modelleri sıkça göreceğimiz kesin. Chrysler 300C temelli Lancia Thema ya da yakında pazara sunulacak Fiat Doblo temelli Ram Promaster City örneklerinde olduğu gibi Fiat-Chrysler ortaklığının etkileri tüm dünyaya yayılmış durumda.
Bu tip ortaklıklarda ilk örnekler her zaman eleştirilir. Bunun nedeni, ilk modellerin logo değiştirmekten öteye gitmemesidir. Fakat ortaklık ilerlediğinde her marka kendine özgü detaylarla farklılaşır. Fiat Freemont da böyle bir araç. Her ne kadar kalbinde bir İtalyan motoru taşısa da Dodge Journey’nin üstüne Fiat logoları yerleştirilmiş gibi bir izlenim yaratıyor ki, zaten öyle. Bunun neresi kötü diye sorabilirsiniz. Aslında kötü değil, sonuçta Dodge Journey belli artıları olan bir araç ama bazı yönlerden Avrupalı kullanıcıları tatmin etmeyebilir. Çünkü bilindiği gibi iki kıtada bambaşka otomobil kültürleri bulunuyor. Fiat Freemont’un kabininde kendinizi daha çok bir Amerikan otomobilinde gibi hissediyorsunuz. Bunun yanında, yedi koltuklu aracın fonksiyonelliği, zengin donanımı gibi artıları mutlu olmanızı sağlıyor.

FIAT FREEMONT

FIAT FREEMONT

Kabinin geniş ve ferah olması da bir başka olumlu puan. İş sürüşe geldiğinde ise Amerikalı karakter kendini belli ediyor. Fiat mühendisleri süspansiyonu elden geçirseler de Freemont hâlâ yumuşak bir araç. Bu konfor açısından olumlu ama sürüşü eğlenceli olmaktan uzak. Direksiyonun çok tepkili olduğu söylenemez. Ayrıca frenler de duruş mesafesinde bir problem olmasa da his olarak tedirgin edebiliyor.
Aracın kalbinde yer alan 2.0 lt’lik İtalyan turbo dizeli, 170 HP güç ve 350 Nm tork üretiyor. Altı ileri otomatik şanzıman üstünden gücü dört tekerleğe aktaran sistem, performans açısından beklentileri tatmin ediyor. Yakıt tüketimi 7.3 lt/100 km olarak verilen Freemont’la bizim ortalamamız ise 8.6 lt/100 km olarak gerçekleşti. Dört tekerlekten çekişli versiyon, hafif arazide keyifli sürüşlere imza atmanıza yol açıyor ve maceracı kimliğinizi ortaya çıkarıyor. Bunun yanında benzer donanımlı önden çekişli modelden 30 bin TL daha pahalı olması şansını azaltıyor. Sonuçta önden çekişli Freemont’un 100 km’de ortalama olarak 0.9 lt’lik bir tüketim avantajı var. Ayrıca performansı da daha iyi. Kısaca karlı-buzlu bir bölgede yaşamıyor ve araziye de çıkmam diyorsanız, AWD için 30 bin TL ekstra ödemeye çok da gerek yok.
Elif BEKFELAVİ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Fiat Freemont 2.0 Multijet AWD Lounge
Fiyat 149.940 TL
Motor 1956 cc, dört silindir,DOHC, 16V, turbo dizel
Güç 170 HP 4000 d/d
Tork 350 Nm 1750 d/d
0-100 km/s 11.1 sn
Maksimum hız 184 km/s
Şanzıman 6 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 7.3 lt/100 km
Emisyon 194 g/km
Ağırlık 2004 kg
Bagaj hacmi 145/1461 lt

(Visited 3.429 times, 11 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş

Yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir