Renault Talisman sürüş izlenimi

Talisman’la İstanbul sokaklarında dolaşırken fark ettim ki, Renault 12’den beri Fransız markanın bütün orta sınıf otomobillerini kullanmışım. Renault 18 maceram çok kısa hatta 100 metre bile olsa fikir sahibi sayılırım. Yani Talisman’ın geçmişi hakkında sayfalarca yazı yazabilirim. Çok uzatmadan Renault’nun orta sınıf geçmişini hatırlayalım o halde. Kullan­madığım için Renault 8’i es geçiyorum ve R12’ye geliyorum. Eminim şu anda 1969 yılında tanıtılan Renault 12’nin neresi orta sınıf diyorsunuzdur. Boyutlarıyla gözünüze ufak gelse de 70’li yılların başında D segmenti otomobiller hemen hemen R12 ebatlarındaydı.

RENAULT TALISMAN

RENAULT TALISMAN

Daha sonra 1978 yılında Renault 18 piyasaya çıktı ki, turbo modelini eminim çoğu kişi hatırlıyordur. R18 ülkemizde resmi olarak satılmadığı için pek bilinmez ama zamanının iyi otomobillerindendir. 1986’da sonraları Türkiye’de de üretilecek Renault 21 ile tanıştık. Concorde, Manager ve Optima’lar hâlâ yollarda. Özellikle Concorde’un değeri çok sonraları anlaşıldı ama Fransa’da 1993 yılında Renault Laguna pazara sürülmüştü bile. B56, X74 ve X91 kodlarıyla olmak üzere üç nesil üretilen Laguna, 1993’ten 2015’e kadar station’dan coupe’ye kadar birçok gövde formuna sahip oldu. Kendi adıma Laguna’nın da özellikle ülkemizde hak ettiği değeri gördüğünü söyleyemem. Aslında üç nesli de belli standartların üstündeydi ama kompakt sınıfın üzerindeki Renault modelleri ne yazık ki çok satılmıyor. Bunun da nedeni, Türk insanının kalite/fiyat orantısından çok gösterişe önem vermesi bence. İnsanlar madem o kadar çok para vereceğim, üstüne 20 bin TL daha katar BMW ya da Mercedes alırım diye düşünüyor. Ya da sıfır Laguna yerine ikinci el 3 Serisi ya da C-Serisi almak daha mantıklı geliyor. Tabii ben böyle düşünenlerden değilim. Neyse, gelelim Talisman’a. Biraz evvel bahsettiğim gösterişçiler bile Talisman’ın tasarımına laf edemez. Hakikaten her açıdan çok güçlü görünüyor. Twizy’yi saymazsak, uzun zamandır insanların beni yolda durdurup soru sorduğu ilk Renault modeli olduğunu söyleyebilirim. Muhtemelen bu ilgiden sıkıldığım için bir Opel Astra kullanıcısı ‘abi bu alınır mı’ diye sorunca dayanamayıp ‘Astra almışsın da bunu mu soruyorsun’ deyiverdim. Talisman’ın içinde de farklı bir Renault’da olduğunuzu hissediyorsunuz. Orta konsolda dikine yerleştirilmiş dijital ekran otomobilin kalbi niteliğinde. O kadar çok detay var ki, bazen durup tablet gibi ekranla oynamak istiyorsunuz. Düğme kalabalığını azalttığı için bu tip ekranları seviyorum açıkçası. Bu ekran vasıtasıyla gösterge tasarımından, ambiyans renklerine kadar her detaya müdahale edebilmek mümkün. Masaj fonksiyonlu koltuklara da bayıldığımı söyleyebilirim. Üstelik yolcu tarafı da aynı nimetten faydalanabiliyor.

RENAULT TALISMAN

RENAULT TALISMAN

Kısaca, Talisman’ın donanımının çok zengin olduğundan bahsetmek mümkün. Güvenlikten konfora, modern ve lüks olma iddiasındaki bir otomobilden beklenecek her detaya sahipsiniz. Kabinin genişliği de sizi şımartıyor. Özellikle 608 lt’lik bagaj hacmi ihtiyaçları tam anlamıyla karşılayacak nitelikte. Talisman’ın Multi-Sense teknolojisi de ayrıca dikkat çekiyor. Öyle ki modlar arasında otomobilin karakteri tamamen farklılaşıyor. 4Control, elektronik süspansiyon, direksiyon, motoru ve şanzımanı etkileyen sistem, kullanım zevkinize uygun Talisman’ı yaratmanıza yardımcı oluyor. Bu tarz sistemlerin çoğu süspansiyona etki etmez ama Talisman’da süspansiyon sertliği de ayarlandığı için sonuç çok farklı oluyor. 160 HP güç üreten çift turbolu turbo dizel motor sadece 1.6 lt hacminde ama 380 Nm tork üretiyor. Performans elbette sportif değil ama 1.6 lt’lik bir dizel için oldukça tatmin edici. Aynı zamanda sağ ayağınıza hakim olduğunuzda ekonomik olmayı da başarıyor. Yol tutuş çok başarılı. 4Control sistemi sayesinde dar alanlarda manevra çok kolaylaşıyor. Hatta ‘U’ virajları dönerken yüzünüzde bir gülümseme bile oluşuyor. Kısaca Renault Talisman çok ufak kusurları olan, genel anlamda kaliteli bir üretim. Umarım hak ettiği başarıyı yakalar.
Mert YILMAZ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Renault Talisman 1.6 dCi EDC Icon
Fiyat 132.500 TL
Motor 1598 cc, 4 silindirli, DOHC, 16V, turbo dizel
Güç 160 HP 4000 d/d
Tork 380 Nm 1750 d/d
0-100 km/s 9.4 sn
Maksimum hız 215 km/s
Şanzıman 6 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 4.4 lt/100 km
Emisyon 118 g/km
Ağırlık 1518 kg
Bagaj hacmi 608 lt

(Visited 551 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş