Türkiye için ideal: Peugeot 301

2012 yılında Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Peugeot 301, ülkemizdeki ilk gösterimini ise geçtiğimiz kasım ayında İstanbul Auto Show Fuarı’nda yapmıştı. Dolayısıyla çok da yeni bir model değil. Buna karşılık automagg.com olarak arşivimizi zenginleştirmek için bu tip önemli modellerin sürüş izlenimlerine yer vereceğiz.

PEUGEOT 301

PEUGEOT 301

Kısacası şimdilik en yeni modelleri deneriz diye bir takıntımız yok. Zaman içinde sitemizin arşivi yeterli kapasiteye geldiğinde, biz de sadece pazara en yeni sürülmüş otomobilleri kullanacağız. Peki, Peugeot 301 neden önemli bir model? Çünkü o bir sedan ve Türk milleti olarak bizler bu otomobilleri çok seviyoruz. Şimdiye kadarki satış rakamları da bu tezimizi kanıtlar nitelikte. Türkiye’nin yanında Orta ve Doğu Avrupa, Rusya, Ukranya, Yunanistan, Orta Doğu, Körfez ve Afrika ülkeleriyle bazı Güney Amerika pazarlarında satılan 301, belli olacağı üzere gelişmekte olan ülkeler için tasarlanmış bir model. Buna karşılık ne görünümü ne donanımı ne de mekanik aksamı ucuz etkisi yaratmıyor. 4.44 metrelik 301, sınıf lideri aks aralığı, arka koltuklardaki 121 mm’lik diz boşluğu ve 506 lt’lik bagajıyla tüm beklentileri karşılıyor. Sınıf lideri demişken, hem adının 300’le başlaması hem de boyutları otomobilin kompakt sınıf bir sedan olduğu izlenimini yaratıyor. Oysa 301, kardeşi Citroen C-Elysee ile birlikte Renault Symbol gibi küçük sınıf sedanlarla mücadele edecek.
Access, Active ve Allure donanım paketlerine sahip olan otomobil, baz versiyonda bile ESP’ ve ASR’yi standart olarak sunuyor. Ülkemizde 1.2 lt VTi 75 HP, 1.6 lt VTi 115 HP ve 1.6 lt HDi 92 HP motor seçenekleriyle satılan otomobilin 1.6 lt versiyonunda 4 ileri otomatik şanzıman opsiyonu da sunuluyor.
Bu arada, otomobili ismi neden 301 diye de düşünülebilir. Peugeot’nun yeni isim kodlamasına göre sonu 1 ile biten modeller, gelişmekte olan pazarlar için tasarlanacak. 8 ile bitenler ise tüm dünyada satılan modeller olacak. Kısaca bundan sonra bir model yenilendiğinde isimi de aynı kalacak. Yani 208 yenilenip 209 olmayacak.

MODERN VE YALIN TASARIM
301’in tasarımcıları, konsept model SR1’den fazlasıyla esinlenmiş. Sade hatlarına rağmen sınıf standartları içinde seçkin bir havası var. Otomobilin panjur tasarımı ve kaputa konumlandırılmış logosu, yeni Peugeot tasarım stilini tam anlamıyla yansıtıyor. 301’in kabininde de aynı anlayış devam ediyor. Sadelik, şıklık ve sağlamlık, tasarımın ana odağı olarak belirlenmiş. Otomobilin ön konsolu tamamen sert plastikten üretilmiş, buna karşılık dokusu ucuz hissinden uzak. Allure donanımlı test otomobilimizdeki piyano siyahı kaplamalar, kalite hissini artırıyor. 301′ ilk bindiğinizde sınıfına göre geniş bir otomobil olduğu izlenimine kapılıyorsunuz. Özellikle arka koltuklardaki diz mesafesi şaşırtıcı derecede iyi. Bu sonucu elde etmek için platformun boyutları azami derecede optimize edilmiş. 2.65 m’lik aks aralığının da bu ferahlığa katkısı büyük. Bagaj hacmi de 301’in önemli artılarından biri. 20’lt’si taban altında olmak üzere 506 lt’lik bir hacim sunan 301’in bagajı, dörtgen bir şekilde olduğu için kullanışlılık artmış. Tek bir hareketle yatırılabilen koltuk sırtlıkları sayesinde hacim 1038 lt’ye, arka alan tavana kadar kullanılırsa 1 352 lt’ye kadar ulaşabiliyor. Beni daha önce çalıştığım dergilerde takip edenler Fransız otomobillerini ayrı sevdiğimi bilirler. Özel hayatımda da her zaman Renault, Peugeot ve Citroen kullanırım. Bu nedenle, alışkanlıktan olsa gerek bana garip gelmiyor ama modern bir otomobilde bazı ergonomik problemlerin oluşu tuhaf. Cam açma tuşları eski bir Fransız klasiği olarak vites kolunun önüne toplanmış. Direksiyonun solunda ön konsolda kalan elektrikli dikiz aynaları butonuna ulaşma zorluğu bir yana eğilmeden görmüyorsunuz bile. Kısacası Fransızcı olsam bile bazı gerçekleri görmezden gelemiyorum. Kullandığım test otomobili 30 bin km’deydi ve sürekli basın tarafından kullanılmış olması nedeniyle hırpalanmış olması muhtemeldi. Buna karşılık kabinde tıkırtılar ve süspansiyon gürültüsü olmaması olumlu bir özellik olarak dikkatimi çekti. Çünkü Fransız ve İtalyan otomobilleri, yeniyken değil belki ama belli bir km’den sonra tıkırdamalarıyla meşhurdur ama anlaşılan o ki, bu problem aşılmış. 301 için çok sessiz bir otomobil yorumu yapamayız, dizel motorun hırıltısı kabine yansıyor ama rahatsızlık verecek düzeyde değil. Zaten bu sınıf bir otomobilden fazlasını beklemek de haksızlık olur. Allure test otomobilimiz, dijital klimadan hız sabitleyiciye kadar geniş bir donanım sunuyordu. Üstelik otomobilin fiyatını da abartıya kaçırmadan. Bu nedenle konfor duygusu artıyor. Otomobil, eskinin yumuşak Fransızlarından olmasa da süspansiyonu yeterli sönümlemeyi yapabiliyor.

PEUGEOT 301

PEUGEOT 301

TÜKETİM SİHİRBAZI
1.6 lt’lik HDi motor için dünyanın en çok üretilen dizel motoru tanımını yapmak yanlış olmaz. Peugeot’nun yanında lüks Volvo modellerinden Ford ve Citroen’lere kadar birçok otomobilin kalbi olan bu motor, 301’de de gururla görev yapıyor. Euro5 normlarını karşılayan 92 HP’lik güç ünitesi, 230 Nm’lik torkuyla esnek sürüşlere imza atıyor. 5 ileri manuel şanzımanla donatılmış olan otomobil, 180 km/s’lik maksimum hızı ve 11.7 sn’lik 0-100 km/s hızlanmasıyla yeterince hızlı. Hangi viteste olursanız olun, düşük devirde üretilen yüksek tork otomobilin rahatça hızlanmasını sağlıyor. Ama en önemli özelliği bu değil. O bir tüketim sihirbazı. Fabrika verilerine göre 112 g/km CO2 emisyonu ile 4,3 lt/100 km ortalama tüketim değeri sunan motor, pratikte de beklentileri karşılıyor. Testimiz süresince otomobili tamamen klima açık şekilde kullandık ve az yakmaya özellikle dikkat etmedik. Buna karşılık 5.3 lt/100 km’yi geçmedi. Mantıklı bir kullanımla 5.0 lt/100 km’nin altındaki değerler rahatlıkla elde edilebilir. Önden çekişli otomobil, güvenilir yol tutuşuyla da oldukça tatmin edici. Direksiyon hissi ve frenler de bu tanımlamaya uyuyor. Otomobili çok zorlasanız dahi standart olan ESP, 301’i izine döndürüyor.

AUTOMAGG KARARI
Peugeot 301, tüm özellikleriyle Türkiye pazarı için ideal bir otomobil. Fiyat/donanım oranı, şık tasarımı, ferah kabini, yeterli performansı sunan ekonomik dizel motoru ve diğer özellikleriyle pazardaki şansı çok büyük. Yollarda bolca görmemiz de zaten bu söylediklerimizi haklı çıkarıyor. Bazı ergonomi problemleri de görmezlikten gelinebilir. Zaten dış dikiz aynalarını kaç kere ayarlayacaksınız ki?
Mert YILMAZ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model: Peugeot 301 Allure HDi
Fiyat: 44.800 TL
Motor: 1560 cc, dört silindir, SOHC, 8V, turbo dizel
Güç: 92 HP 4000 d/d
Tork: 230 Nm 1750 d/d
0-100 km/s: 11.2 sn
Maksimum hız: 180 km/s
Şanzıman: 5 ileri manuel
Yakıt tüketimi: 4.3 lt/100 km
Emisyon: 112 g/km
Ağırlık: 1090 kg
Bagaj hacmi: 506 lt

(Visited 1.657 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş