Havası yeter: Porsche Cayman

Bazı markalar hafızamızda nasıl derin izler bırakıyor değil mi? Porsche de bunlardan biri. Eminim ki, Cayman’i dikiz aynasında gören hemen herkes yol verecek bir delik arar. Belki altında daha hızlı bir otomobil vardır ama arkadan gelen Porsche olunca karizmasının altında ezilirsiniz. Kendi adıma, bir spor otomobil alacak olsam, daha doğrusu öyle bir param olsa (!) İtalya’ya yönelirdim ama bu tamamen kişisel bir tercih. Bir Ferrari’nin rölantide çıkardığı ses bile beni büyülemeye yetiyor.

PORSCHE CAYMAN

PORSCHE CAYMAN

Tabii bu herhangi bir Porsche modelinin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Zaten kötü demek otomobilden anlamamakla eşanlamlı bence. Alman mühendisliğine söz söylemek, hele Porsche gibi bir markayı yargılamak herkesin haddine değildir. Öte yandan İtalyan spor otomobillerine bakınca da Cayman’in bir rakibi görünmüyor. Günlük kullanıma uygun, nispeten uygun fiyatlı bir giriş seviyesi Ferrari ya da Lamborghini henüz mevcut değil. Cayman’in bir başka başarısı da daha sıradan bir markanın zirvesinde yer alacak bir ürünken, Porsche’nin en basit modeli olması. Kısaca bir Porsche’ye ulaşmanın en kolay yolu olarak kabul edilebilir. Yine de çok geniş bir kitle için kolay olmayacağı açık çünkü fiyatı opsiyonlarla birlikte 170 bin Euro’yu aşıyor.

911’E ÇOK YAKLAŞMIŞ
İlk olarak 2005 yılında tanıtılan Cayman, herzaman Boxster’ın sert tavanlı hali olarak görüldü. Oysa Porsche tasarımcıları onun kendine has bir model olduğunu iddia ediyor. Haksız da sayılmazlar çünkü tek farkı sert tavanı bile olsa Boxster’dan daha rijit olan gövdesi sayesinde süürüş dinamikleri açısından bir adım daha öne çıkıyor. 2009 yılında kapsamlı bir makyajdan geçirilen Cayman; 2012’nin sonunda, Los Angeles Otomobil Fuarı’nda ikinci nesline kavuştu. Düşürülen ağırlık, artırılan iz açıklıkları ve 60 mm genişleyen aks aralığı sayesinde artık daha olgun bir otomobil haline gelen Cayman, görüntüsünün yanında sürüş açısından da 911’e yaklaşmış.

SADECE KARİZMA MI?
275 HP güç artık kulağa çok da başdöndürücü gelmiyor. Artık kompakt GTi’lar da 2.0 lt turbo motorlarıyla benzer güçler elde edebiliyor. Hatta Peugeot, aynı işi 1.6 lt ile yapıyor. Peki, Cayman sadece bir görüntü otomobili mi? Performansı bir kenara koyup, sadece karizması için mi satın alınmalı? Tabii ki hayır. Öncelikle, yakın zaman önce vedalaştığımız atmosferik motorlara olan özlemimizi gidermek için bile tercih edilebilir. Onun beygirleri safkan, dopingli değil. Gücünü 7400 d/d’de veriyor olması, devir fakiri turboları kıskandırıyor. Çıkan sesler ve gaz pedalı tepkisi gibi özellikler, yüksek hacimli atmosferiklerin aslında ne kadar keyifli olduğunu bir kere daha hatırlatıyor. Motorun önemli bir artısı da 2706 cc’den 275 HP çıkarıyor olması. Yani litre başına güç 100 HP’den fazla. Bunu şöyle anlatabiliriz, günümüzde moda olan üç silindirli benzinli turbo motorlar genelde 1.0 lt hacime sahip. Fakat aşırı besleme desteğiyle 100-125 HP gibi güçlere imza atıyorlar. Oysa Porsche mühendisleri, turbo olmadan 1.0 lt’den 100 HP almayı başarmışlar. Yani motorun verimi çok yüksek.

PORSCHE CAYMAN

PORSCHE CAYMAN

Motoru bir kenara bırakırsak, Cayman’in sürüş dinamikleri de farklı bir klasmanda olduğunu hatırlatıyor. Önceki nesile göre 30 kg hafifleyen otomobilin gövdesinin neredeyse yarısı alüminyumddan oluşuyor. Daha da önemlisi, bu diyete rağmen gövdenin burulma direncinin ilk nesil Cayman’e göre yüzde 40 artmış olması. Gövdenin esnemiyor oluşu, virajlı yollarda limitleri zorlarken önemli bir avantaj olarak karşınıza çıkıyor. Spor modu artık tüm Cayman’lerde standart olarak sunuluyor. Bu düğmeye bastığınızda; motor, gaz pedalının kullanımına daha duyarlı hale geliyor ve devir sınırlayıcı daha üst bir seviyeye çekiliyor. Ayrıca start/stop fonksiyonu da devreden çıkıyor. Tast aracımızda yer alan opsiyonel Sport Chrono paketi ise otomobili başka bir dünyaya taşıyor. Hatta 0-100 km/s hızlanma bile 0.1 sn iyileşerek 5.5 sn’ye iniyor. Sadece launch control sistemiyle kalkış yapmak bile keyif katsayınız tavana çıkarıyor. Sport Chrono paketi sport plus butonunu da içeriyor. Bu düğmeye basıldığında, opsiyonel Porsche aktif süspansiyon yönetimi sistemi sertleştiriyor ve direksiyon da daha tepkili hale geliyor.
Ortadan motorun etkisiyle, yüzde 46 ön ve yüzde 54 oranındaki ağırlık dağılımı da Cayman’in yere sağlam basmasını garantiliyor. Sonuç olarak bu bir görüntü otomobili değil. Hızlanma nefesinizi kesmiyor belki ama sürüş dinamikleri inanılmaz. Hatta sürücüyü affeden bir yapısı olduğu için kendinize fazla güvenmenize neden oluyor ki, bu da tehlikeli olabilir. Bu otomobili pistte kullanınca arkasını kaydırmadan günü bitirmek olmazdı. Mekanik tutunma yüksek olduğu için aslında bu çok da kolay gerçekleşmiyor. Klasik bir arkadan çekişli otomobil gibi her virajda arkasını bırakmaya niyeti yok. Limitleri bulup kaydırdığınızda ise kontrolün tamamen sürücünün elinde olması muhteşem bir his. Gaz pedalının ve direksiyon sisteminin hassasiyeti keyfinizi zirveye ulaştırıyor. Çift kavramalı yedi ileri PDK şanzıman da eğlenceyi artırıyor. Manuel şanzıman meraklıları dahi PDK’ya hayır diyemeyecektir. Bir Porsche klasiği olarak frenler de görevlerini en iyi şekilde yapıyor. Sonuç olarak güncel kompakt GTi’larla benzer performansa sahip olsa da Cayman’in yaşattıkları bambaşka. Yoksa sadece karizması için 170 bin Euro’nun üstünde para ödenmezdi. Yola çıktığınızda Porsche olduğunu, üstün bir mühendislikle donatıldığını mutlaka hatırlatıyor. Daha fazlasını isterseniz S ya da GTS’i de var. Ne kadar para o kadar Porsche…
Yiğit TOP

TEKNİK ÖZELLİKLER

Model Porsche Cayman
Fiyat 177 bin Euro
Motor 2706 cc, 6 silindirli boxer, DOHC, 24V
Güç 275 HP 7400 d/d
Tork 290 Nm 4500 d/d
0-100 km/s 5.6 sn (SC 5.5 sn)
0-160 km/s 12.8 sn
Maksimum hız 264 km/s
Şanzıman 7 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 7.9 lt/100 km
Emisyon 183 g/km
Ağırlık 1340 kg
Bagaj hacmi 150+275 lt

(Visited 779 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş